Haber Merkezi

Safranbolu belgeselinin 40 yıllık hatırı

Safranbolu belgeselinin 40 yıllık hatırı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Türkiye’de belgesel sinemacılığının tanınmış isimlerinden Süha Arın’ın çektiği “Safranbolu’da Zaman” belgeseli, aradan 40 yıl geçmesine rağmen kentin korunma altına alınmasına sağladığı katkı nedeniyle önemini yitirmiyor.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 19. yüzyıl ile 20. yüzyılın başında yapılmış, genellikle üç katlı, 6-8 odalı geleneksel konaklar başta olmak üzere han, hamam, köprü, cami, çeşme gibi tarihi yapıların koruma altına alınmasında büyük öneme sahip belgesel; filme alınışının 40. yılında da izleyicilere şiirsel metin yapısı, profesyonel seslendirmesi, zengin kamera açısı ve hareketleriyle şehrin tarihi dokusunu hissettiriyor.

Safranbolu

ALTIN PORTAKAL ÖDÜLÜ KAZANDI

Süha Arın’ın 1976’da çektiği, 14. Antalya Film Festivali “En İyi Kısa Metrajlı Film” dalında Altın Portakal Ödülü alan belgeselde kullanılan kameralar, lensler, kayıt cihazları gibi araç gereçler, Safranbolu Süha Arın Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergileniyor. Safranbolu eski Belediye Başkanı Kızıltan Ulukavak, bölgede korumacılık çalışmalarının 1975’te Safranbolu Belediyesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin düzenlediği “Safranbolu Mimarlık Değerleri ve Folklor Haftası” ile başladığını söyledi. Etkinliğin ardından bir konağın restore edilerek turizm amaçlı kullanılmaya başlandığını anlatan Ulukavak; “O dönemde belgesel film yapımcısı Süha Arın’ın başkanlığındaki ekip ilçemize geldi. Belediyemizce karşılandı ve her türlü kolaylık gösterildi. 1976’nın sonbaharında ‘Safranbolu’da Zaman’ isimli belgesel film hazırlandı” diye konuştu. Belgesel filminin ilk önce TRT Arı Stüdyosu’nda gösterime girdiğini ifade eden Kızıltan Ulukavak, şunları söyledi:

GÖSTERİME GİRDİĞİNDE BÜYÜK SES GETİRDİ

“O gösterime eski Başbakan Bülent Ecevit başta olmak üzere çok sayıda siyaset adamı ve sanat çevreleri katıldı. Bu filmin TRT’de gösterilmesi büyük bir olay oldu. Ardından, İstanbul Konak Sineması’nda halka açık olarak gösterimi yapıldı. Film 40 dakika sürüyordu, renkliydi ama o tarihte TRT siyah-beyaz yayın yapıyordu. Buna rağmen yankıları çok büyük oldu. Safranbolu’nun Türk ve dünya kamuoyunda ün kazanmasında bu filmin önemli rolü olduğunu kabul etmek durumundayız.”

“BİR KATKIMIZ OLDUYSA NE MUTLU BİZE”

Süha Arın’ın kardeşi Reha Arın da merkezde bulunan ve kardeşinin 40 yıllık süreçte kullandığı bütün cihazların çalışır durumda olduğunu söyledi. Ağabeyinin “7 üniversitede 7 nesil öğrenci” yetiştiren bir hoca olduğunu, öğrencileriyle ilişkilerinin de öğrenci-öğretmen ilişkisini geçtiği ifade eden Arın; “Biz buraya Süha Arın’ın kullanmış olduğu cihazları getirirken, onun belgesellerinin kaynaklarını oluşturan kitaplarından önemli bir kütüphaneyi de buraya taşıdık. Safranbolu’ya bir katkımız olduysa ne mutlu bize. Burası, Süha Arın için çok özel bir yerdi. Onun hep aklında hayalinde olan burada yaşamaktı” dedi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su