Cenay Toprakkaya

Roma İmparatoru Traianus, Antalya’da anıldı

Roma İmparatoru Traianus, Antalya’da anıldı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Akdeniz Medeniyetlerini Araştırma Enstitüsü’nün öncülüğünde düzenlenen Roma İmparatoru Marcus Ulpius Traianus Kolokyumu’nun son ayağı, 1900 yıl önce Trainus’un hayatını kaybettiği Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde gerçekleşti.

Kolokyuma katılan ve çoğunluğunu Alman akademisyenlerin oluşturduğu grup, Gazipaşa Belediyesi’nin ev sahipliğinde Traianus adına yaptırılan ve günümüzde Şekerhane Köşkü olarak adlandırılan anıt mezarın önünde bir araya geldi. Akademisyenlerin yanı sıra etkinliğe Gazipaşa Kaymakamı Nurullah Kaya, Gazipaşa Belediye Başkan Vekili Mustafa Avcı ve Güney Mahallesi’nde bulunan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti’nde kazı çalışmalarını sürdüren ekip de katıldı.

Traianus

SANTİPONCE BELEDİYESİ İLE KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ

Akademisyenleri ve öğrencileri ilçede ağırlamaktan büyük bir onur duyduğunu belirten Belediye Başkan Vekili Mustafa Avcı, Gazipaşa Belediyesi olarak Traianus’un doğum yeri olan İspanya’daki Baetica bölgesindeki İtalica şehri ile öldüğü yer olan Gazipaşa arasında bir köprü kurmak istediklerini belirtti. Barış, dostluk ve kardeşliğin nişanesi olarak Santiponce Belediyesi ile kardeş olmak isteklerini ilettiklerini ve olumlu yanıt aldıklarını kaydeden Avcı; “Kendilerinden de gelen olumlu yanıt üzerine resmi yazışmalarımız başladı. Kendilerini bugünün anısına ilçemize davet ettik ancak resmi yazışmalar yetişmediği için programımıza katılamadılar. Sonraki programa inşallah kardeş şehrimiz de burada bizlerle olacak” dedi.

ROMA’YI EN GENİŞ SINIRLARINA ULAŞTIRAN İMPARATOR

Açılış konuşmasının ardından Şekerhane Köşkü’nü gezen gruba; Alman Arkeoloji Enstitüsü’nde görevli, Şekerhane Köşkü ile Traianus hakkında uzun yıllar araştırma yapan Prof. Claudia Winterstein, köşk hakkında detaylı bilgi verdi. İncelemenin ardından açıklama yapan Winterstein, Şekerhane Köşkü’nün 1900 yıl önceki halini gösteren bir görseli gösterdi. Binanın günümüzde daha çok Selçuklu zamanında yapılmış tadilatının ön planda olduğunu vurgulayan Prof. Winterstein; “20 yıllık imparatorluğu döneminde Roma’yı en geniş sınırlarına ulaştıran Traianus, tarihe büyük harflerle damga vurmuş bir imparatordur. Bir sefer dönüşünde kendisi gemide rahatsızlanarak burada hayatını kaybetmiştir. Bizler de bu nedenle bugün buradayız ve onun yaşamını yitirdiği bu yerde incelemelerde bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

ROMA İMPARATORU TRAİANUS

Tarihi kayıtlara göre Roma İmparatorluğu’nun 13. imparatoru olan Marcus Ulpius Nerva Traianus, Baetica bölgesindeki İtalica kentinde dünyaya geldi. 19 yıl, 6 ay, 10 gün iktidarda kaldı. İmparatorluk, Traianus döneminde en geniş sınırlarına ulaştı. Başkentte çıkan karışıklıklar üzerine acil bir kararla Roma’ya dönmeye karar veren Traianus, 7 Ağustos 117’de Kilikya kentlerinden Selinus’ta (Gazipaşa) hayatını kaybetti.

 

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor