Haber Merkezi

Ortaköy’deki binalara turizm desteği

Ortaköy’deki binalara turizm desteği
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Ortaköy’de bulunan turistik öneme sahip bina ve tesislerin bodrum katlarının emsal dışı (arsaya inşa edilebilecek toplam inşaat alanı) bırakılmasına ilişkin imar değişikliği teklifi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylandı. Alınan karar kapsamında sağlık, eğitim, turizm ve sosyal tesis binalarının bodrum katlarına konferans salonu, tiyatro, müze, sanat galerisi, spor merkezi, kütüphane, mescit, ameliyathane gibi birimler yapabilme hakkı doğdu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısının 2. birleşimi, Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediye Binası’nda gerçekleşti. Meclis’te “1/5000 ölçekli Beşiktaş Dolmabahçe – Ortaköy Turizm Tesis Alanlarına İlişkin Plan Notu Değişikliği” teklifini içeren komisyon raporu oylamaya sunuldu. Rapor, Ak Partili meclis üyelerinin “Evet”, CHP’li meclis üyelerinin “Ret” oyu ile oy çokluğuyla kabul edildi.

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Karara göre Ortaköy’de yer alan otel, özel okul ve hastane ile özel sosyal-kültürel tesis binalarının bodrum katlarının emsal dışı bırakılması onaylandı. Buna göre sağlık, eğitim, turizm ve sosyal tesis binalarının 1. ve 2. bodrum katlarına konferans salonu, toplantı salonu, tiyatro, müze, sanat galerisi, teknik odalar, personel soyunma-giyinme odaları, personel yemekhanesi, tesis yönetimi ile ilgili idari birimler, spor merkezi, spa, yüzme havuzu, kütüphane, mescit, yemek salonu, balo salonu, ameliyathane, morg, laboratuvar, görüntüleme merkezi, yoğun bakım ünitesi, temizlik odaları ve benzeri birimler yapılabilecek.

Ortaköy

CHP’Lİ ÜYELERDEN RET

Meclis’te alınan karara ilişkin konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, kentte turizm tesislerine ayrıcalıklı alt iki katın emsal dışı bırakılmasına ilişkin genel bir karar olduğunu hatırlatarak; “İstanbul’da genel anlamdaki kararına karşı çıktığımız için, onun tekil ve benzer uygulamalarına da karşı çıkıyoruz. Çünkü özellikle Boğaz hattında, turizm ve sağlık yatırımı da olsa oradaki yoğunlaşmaya olumsuz katkıda bulunacağını düşünüyoruz. Turizm tesisi yeniden yapılacaksa iki kat ilave bir tabloyla karşı karşıya kalınacak, aynı zamanda yoğunlaşma getirecek. Bunun Boğaz hattında olduğunu düşünürsek, bu tür yoğunlaşmayı çok uygun bulmuyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

noyadecor