Cenay Toprakkaya

Antik kent Misis’te kazılar başladı

Antik kent Misis’te kazılar başladı
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Adana’da tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan; Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine şahitlik eden Misis Antik Kenti’nde sonbahar dönemi arkeolojik kazı çalışmalarına başlandı. Yüreğir Belediyesi’nin açıklamasına göre, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere her yıl iki ayrı dönemde 2012’den bu yana edilen kazı çalışmaları için güz döneminin gelmesiyle tekrar harekete geçildi.

Bölge tarihine ışık tutacak önemli eserler ve yapıların gün yüzüne çıkarılmasının hedeflendiği çalışmaları; İtalya Roma Ulusal Araştırma Konseyi’nden Prof. Dr. Anna Lucia D’Agata, Pisa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Giovanni Salmeri’nin yanı sıra restoratör, arkeolog, sanat tarihçisi, filolog, heykeltıraş, ressam, topoğraf, fotoğraf sanatçısı ve üniversite öğrencileri yürütüyor. Kazılardan çıkarılan bütün parçalar, çok yönlü araştırılarak yetkililere teslim ediliyor.

Misis Antik kenti

TURİZM DESTİNASYONU OLACAK

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, bölgenin turizm destinasyonu olmasını hedeflediklerini bildirerek şunları kaydetti: “Devam eden kazıların yanı sıra kervansaray restorasyonu çalışmalarının tamamlanmasıyla, bölge önemli bir turizm merkezine kavuşmuş olacak. İşlevsel değerini geçen zaman içerisinde yitiren ve bu nedenle yok olmaya yüz tutan su değirmenlerini, otantik yapısıyla toplum hayatına tekrar kazandıracağız.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su