Yağız Atamdede

Meryem Ana Evi’ne 700 bin ziyaretçi bekleniyor

Meryem Ana Evi’ne 700 bin ziyaretçi bekleniyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Efes Antik Kenti yakınlarındaki Bülbül Dağı’nda yer alan Meryem Ana Evi, bu yıl 700 binden fazla ziyaretçi bekliyor. Türkiye’nin en önemli inanç turizmi merkezleri arasında gösterilen Meryem Ana Evi, Hıristiyan tarihçiler tarafından Hz. Meryem’in yaşamış olduğu ve burada ölümünün ardından göğe yükseldiği yer olarak nitelendiriliyor.

YERLİ TURİSTLER DE İLGİ GÖSTERİYOR

Hıristiyanlar için hac merkezi olarak kabul edilen ve bölgeye gelen özellikle yabancı turistlerin olmazsa olmaz gözüyle baktığı Meryem Ana Evi ziyaretine son yıllarda yerli turistlerin de katılmasının 700 binli rakamları beraberinde getirdiğine değinen bazı rehberler; “Geçtiğimiz yıl 600 bin civarında ziyaret olmuştu. Bu yıl 700 binin üzerinde beklenti olmasını yerli turistlerin ilgisine bağlıyoruz” yorumunda bulundu.

Meryem Ana Evi
MERYEM ANA EVİ HAKKINDA

Hıristiyanlığın en önemli kutsal mekânları arasında yer alan Meryem Ana Evi; 1967 yılında Papa 6. Paul, 1979 yılında Papa 2. Jean Paul ve 2006 yılında da Papa 16. Benedictus tarafından ziyaret edilmişti. Vatikan tarafından kutsal ilan edilen Meryem Ana Evi’nde, hac görevini yerine getirmek için dünyanın dört bir yanından gelen Hıristiyanların yanı sıra Müslümanlar da dualar edip adaklar adıyor.

İNCİL’İ DE BURADA YAZDIĞI SÖYLENİR

Hz. İsa, Romalılar tarafından Kudüs’te çarmıha gerildiğinde 33 yaşındaydı. Hz. İsa, son nefesini vermeden önce annesi Meryem’i yakın arkadaşı Aziz Jean’a teslim eder. Aziz Jean, Meryem Ana için Kudüs’ün tehlikeli olabileceğini düşünerek, o zamanın ünlü kentlerinden Efes’e getirir (M.S. 33). Efes, Romalıların idaresinde olduğu için Meryem’i Bülbül Dağı’nın arka yamacındaki ormanda saklar ve bir ev yapar. Aziz Jean’ın İncil’ini de burada yazdığı söylenir. Mezarı, Selçuk’taki Saint Jean Bazilikası içindedir. Meryem Ana’nın da 101 yaşına kadar yaşadığı ve mezarının Panayır Dağı’nın kuzey doğusunda olduğu rivayet edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su