Yaprak Gürdal

Mersin’de Narenciye Festivali coşkusu

Mersin’de Narenciye Festivali coşkusu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Mersin’in en önemli etkinlikleri arasında yer alan Narenciye Festivali; narenciyeyi yerel ve uluslararası alanlarda tanıtmak, marka değerini yükseltmek, kentle narenciyenin özdeşleşmesine katkı sağlamak, narenciyeyi topluma sevdirerek arz fazlası verdiğimiz ürünlerde tüketimini artırmak, çiftçinin emeğine destek olmak amacıyla 17-18 Kasım tarihlerinde yoğun ilgiyle gerçekleşti.

TOURMAG Turizm Dergisi editörlerinden Yaprak Gürdal’ın da (https://kucukdunya.com) katılım gösterdiği Mersin Narenciye Festivali, ilk olarak 2010’da Fransa’nın Menton kasabasında 85 yıldır yapılan “Limon Festivali” Fete du Citron’dan esinlenerek hayata geçirildi. Menton’da narenciye üretimi olmamasına rağmen festival yapılırken, Mersin’deki festivalde ise yörede üretilen ürünler kullanılıyor. Ayrıca, gerçek meyveler kullanılarak figürler süsleniyor.

Mersin Narenciye Festivali

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KARNAVAL HAVASI ESTİRİLDİ

Mersin Valiliği’nin himayesinde, Mersin Ticaret Borsası’nın koordinasyonunda, Mersin Büyükşehir Belediyesi, merkez ilçe belediyeleri, Çukurova Kalkınma Ajansı, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve örgütlerinin destek ve katkılarıyla düzenlenen festivale yaklaşık 30 ülkeden 700’e yakın gösteri sanatçısı katıldı. Yabancı ülkelerin gösteri grupları sahne alarak, kendi ülkelerine özgü danslar ve çeşitli etkinliklerle festivale renk kattı. Kortej ve gösterilerin yanında narenciyeli lezzetler sergisi ve gastro şovlar, yelken yarışları, flyboard gösterileri, halk oyunları, mini konserler, defileler, katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

30 ADET FİGÜR, 70 BİN KİLO NARENCİYE İLE SÜSLENDİ

2018 festivalinde 70 kişi, 3 hafta boyunca çalıştı. 30 adet figür, 70 bin kilo ve 500 bin adet narenciye ile süslendi. Festival sonunda figürlerin üzerine lastikle tutturulan narenciyeler, halka ücretsiz olarak dağıtıldı. Narenciye Festivali’nin farkındalık geliştirme ve üretimi artırıp, çiftçiyi hak ettiği mutluluğa ulaştırmada bir kapı açacağını umut ediyoruz.

   

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su