Haber Merkezi

Lyrboton Kome Antik Kenti turizme kazandırılacak

Lyrboton Kome Antik Kenti turizme kazandırılacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Antalya’nın Kepez ilçesinde yer alan 2 bin yıllık Lyrboton Kome Antik Kenti’nin turizme kazandırılması için kazı çalışmaları başladı.

Kepez Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Varsak bölgesinde kayalıklar üzerinde yükselen Lyrboton Kome Antik Kenti; Kepez Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Antalya Müzesi işbirliğiyle Akdeniz Üniversitesi’nden de destek alınarak yeniden hayata döndürülecek.

Lyrboton Kome Antik Kenti

TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLER, ETKİNLİKLERLE CANLI TUTULACAK

Proje tamamlandığında restore edilmiş Arete Kulesi, zeytinyağı işlikleri, konutlar, kiliseler, hamam, sarnıçlar, mezarlar ile floral ve jeolojik zenginlikteki çevresiyle doğa ve tarih parkı turizme kazandırılacak. Tarihi ve doğal güzelliğin, proje bitiminde Apollon-Zeytin Hasadı Şenlikleri, doğa yürüyüşleri, kültür gösterileri ve müzecilik etkinlikleriyle canlı tutulması planlanıyor.

lyrboton-antik-kenti-turizme-kazandirilacak-1

İLK ADIM ATILDI

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Lyrboton Kome Antik Kenti’nin ilçeye turizm kimliği kazandıracağını belirttiği açıklamada; “Lyrboton Kome’yi gün yüzüne çıkarabilmek ve kültür turizminin hizmetine sunabilmek için ilk adımı attık. Bundan sonraki süreçte yapacağımız çalışmalarla birlikte antik kent, Kepez’in de turizmden pay almasına katkı sağlayacak bir yer olacak. Bağlantı yolunun yapılması başta olmak üzere, gerekli çalışmaları yaparak antik kenti Antalya’ya kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

lyrboton-antik-kenti-turizme-kazandirilacak-2

YAŞAYAN TARİHE DÖNÜŞECEK

Tarihte Perge kentinin zeytinyağı üretim merkezi olarak kullanılan ve 100’e yakın sarnıç, 80’in üzerinde mezar, iki katlı korunmuş çok sayıda konut, 1 hamam, 3 kiliseyi de içerisinde barındıran antik kentin yaşayan bir tarihe dönüşmesi hedefleniyor. Geçmiş yıllarda definecilerin tahribatlarına uğrayan antik kent, kazılarla uyumlu sürdürülecek çalışmalarla turizme kazandırılacak. Yapılacak çalışmaların ardından sürdürülebilir koruma kullanma dengesi gözetilerek turizme açılması planlanan tarihi kent, terk edilmiş bir alan olmaktan kurtarılarak tarihi yeniden canlandıracak.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su