Kadir Toprakkaya

Kültür ve Turizm Bakanı Göbeklitepe’de

Kültür ve Turizm Bakanı Göbeklitepe’de
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bölgenin turizmine katkı yapmak amacıyla Ersoy Dede, Ertuğrul Özkök ve Fatih Altaylı’nın da aralarında bulunduğu bir grup gazeteci ve turizm sektörü temsilcileriyle Şanlıurfa’ya geldi. Bakan Ersoy’u burada Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Oktay Ağbuga, Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ve kurum amirleri karşıladı.

Karşılamanın ardından kent merkezine geçen Bakan Mehmet Nuri Ersoy ve beraberindekiler, ilk olarak Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ni ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi’ni gezerek, yetkililerden eserler hakkında bilgi aldı. Her iki müzeyi de oldukça beğenen Ersoy ve beraberindeki heyet, daha sonra UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan ve 12 bin yıllık geçmişiyle dünyanın en eski tapınağı kabul edilen Göbeklitepe Ören Yeri’nde yapılan düzenlemeleri incelediler.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

TÜRKİYE’NİN TURİZMİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK

Şanlıurfa Müze Müdürü Celal Uludağ ve Alman Arkeoloji Enstitüsü Göbeklitepe Kazı Ekibi Sorumlusu Lee Clare’dan çalışmalar hakkında bilgi alan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada Göbeklitepe’nin Türkiye’nin turizmine önemli katkılar sağlayacağına inandığını, kazı çalışmaları devam eden Göbeklitepe’nin, tarihin sıfır noktası olarak öne çıktığını ve kazıların uzun yıllar devam edeceğini belirtti. Bölgenin turizm tanıtım ve yatırım programı için Diyarbakır merkezli dörtlü bir bölge oluşturduklarını söyleyen Ersoy, sözlerine şöyle devam etti:

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

YENİ BİR TURİZM TANITIM VE YATIRIM PROGRAMI

“Turizm merkezli dörtlü bölgemizin ilk ili Diyarbakır, ikincisi Mardin, üçüncüsü Şanlıurfa ve dördüncüsü Gaziantep olacak. Bu dörtlü mekanizma içerisinde yeni bir turizm tanıtım ve yatırım programı hazırlıyoruz. Göbeklitepe de buna sebep olan en önemli noktalardan biri. Bu dörtlünün yarattığı sinerji ile burada yeni bir turizm hareketliliği başlayacağını düşünüyoruz. Turizm yatırımcılarının dikkatini çekeceğini düşünüyoruz. Biz zaten yapılan yatırımlara Bakanlık olarak öncü olacağız. Geleceği çok açık bir bölge olarak görüyoruz. Urfa, çok büyük bir cazibe merkezi ve bu cazibe merkezlerini parlatmak bizim görevimiz. Bu en kolay kısmı, bunu zaten yapacağız. Rahat olun, burası çok yakın bir gelecekte çok ciddi turist çeken bir nokta olacak.”

DÜNYANIN DİKKATİNİ ÇEKEN ARKEOLOJİK BULGULAR

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u kentte ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, Göbeklitepe sayesinde Şanlıurfa ve ülke turizminin daha iyi yerlere geleceğine inandığını ifade etti. Şanlıurfa’nın çok büyük tarımsal ve iş gücü potansiyeline sahip olmanın yanında, dünyanın dikkatini çeken ve tarihin yeniden yazılmasına neden olan arkeolojik bulgulara sahip olduğunu kaydeden Vali Erin; “Şanlıurfa sahip olduğu bu yüksek potansiyeli değerlendirebilmek için son yıllarda çok önemli adımlar atmaktadır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Şanlıurfa’ya olan ilgisi ve verdiği önemi, kıymetli bakanlarımız ve bürokratlarımız da göstermektedir. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’u ve ülkemizin çok değerli gazeteci ve işadamlarını şehrimizde ağırlıyoruz. Tüm bu ziyaretlerin Şanlıurfamıza önemli katkıları olacağını ve gelen bakanlarımızın önemli müjdeler verdiğini belirtmek isterim. Kültür ve Turizm Bakanımızın açıkladığı dörtlü bölge turizm yatırım programının da şehrimize önemli getirileri olacağına inanıyorum” dedi.

Göbeklitepe

Şanlıurfa’ya sadece 20 km mesafede bulunan 12 bin yaşındaki Göbeklitepe sadece Türkiye için değil, tüm dünya için çok önemli değere sahip bir tarih öncesi arkeolojik alan. İşte tam da bu nedenle içinde bulunduğumuz 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklendi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su