Haber Merkezi

Konya’da Roma dönemine ait mezar bulundu

Konya’da Roma dönemine ait mezar bulundu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Konya’nın Ereğli ilçesinde iki hafta önce, içme suyu altyapısının sağlıklaştırılması için yapılan kazıda ortaya çıkarılan mezarda; insan kemikleri, gözyaşı şişesi, ayna, kemik saç iğnesi, bronz saç tokası ve Roma dönemine ait bronz sikke bulundu. Ereğli Müze Müdür Vekili Mahmut Altuncan, gazetecilere yaptığı açıklamada Orhaniye Mahallesi’nde 2 hafta önce altyapı iyileştirme çalışması yürüten Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerinin kazı çalışması sırasında Roma dönemine ait mezar ve cam şişelere rastladığını anımsattı.

İhbar üzerine olay yerinde giden Ereğli Müze Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı incelemede, mezarın Roma dönemine ait olduğunun tespit edildiğini ifade eden Mahmut Altuncan, olayın ardından Konya’dan gelen 2 arkeologun, 4 müze işçisinin desteğiyle mezarda kazı çalışması yaptığını bildirdi. Altuncan, çalışma yapılan alanda Roma dönemine ait yer altı mezarı ortaya çıkarıldığını vurgulayarak şunları kaydetti:

Roma dönemine ait mezar

ONARILDIKTAN SONRA MÜZEDE SERGİLENECEKLER

“Mezarda iki kişinin gömüldüğü tespit edildi. Bu gömülenlerden birinin kadın olduğuna yönelik bulgulara ulaşıldı. Gömülme esnasında bazı mezar hediyeleri de bırakılmış. Gözyaşı şişesi, koku şişesi, ayna, kemikten saç iğnesi, bronzdan saç tokası ve bir de Roma dönemine ait bronz sikke bulundu. Bulunan eserler müzemize ulaştırıldı, ancak kondisyonları zayıf olduğu için Antalya Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı’na göndereceğiz. Bu parçalar onarılıp, tekrar müzemize gönderilecek.”

Ereğli Müze Müdür Vekili Mahmut Altuncan, duyarlı davranan KOSKİ ekipleri ve bölge halkına da teşekkür etti.

konyada-roma-donemine-ait-mezar-bulundu-4

konyada-roma-donemine-ait-mezar-bulundu-3

konyada-roma-donemine-ait-mezar-bulundu-2

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su