Haber Merkezi

Kayıp tarihi kitabe, 20 yıl sonra tesadüfen bulundu

Kayıp tarihi kitabe, 20 yıl sonra tesadüfen bulundu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Tunceli’de, Anadolu’daki Türk-İslam kültürünü yansıtması açısından önem arz eden ve yaklaşık 20 yıldır kayıp olan tarihi kitabe, tesadüfen bulunarak muhafaza altına alındı.

Tunceli İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Hakan Ulaşoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada yıllar önce Çemişgezek ilçesine yaptığı bir ziyarette Ulukale köyündeki Ferruh Şat Türbesi’ni gezdiğini anlattı. Köy muhtarının türbenin kitabesinin kayıp olduğunu ve bulunamadığını söylemesi üzerine 2013 yılında çalışma başlattığını belirten Ulaşoğlu; “Adeta bir dedektif gibi kitabenin peşine düştüm. Fakat bir noktaya gelince çalışmamız nihayetlendi, çünkü bir şeye ulaşamadık. Savcılıkla, ilgili jandarma komutanlıklarıyla yazıştık, fakat bir sonuç alamamıştık” dedi.

500 YILLIK TARİHİ KİTABE

İsmet Hakan Ulaşoğlu, yaklaşık 500 yıldır dışarıda kaldığı için doğanın tahribatına uğrayan, İslami tarzda çok iyi işçilikle yazılmış yazılarında bazı harfleri silinen kitabeyi tesadüfen bulduklarını ifade ederek; “Bir görevli yakın zamanda bana bir fotoğraf gösterdi. Fotoğrafı görür görmez bunun Ferruh Şad Bey Türbesi’ne ait kitabe olduğunu anladım. Daha sonra tarihi kitabeyi teslim alıp, bakanlığımızın müsaadesiyle müdürlüğümüze getirdik. Açılacak müzemizde de müstesna yerini alacaktır” şeklinde konuştu. 1500’lü yıllarda Tunceli’de beylikler bulunduğunu, Ferruh Şad Bey’in de bölgedeki beylerden biri olduğunu dile getiren Ulaşoğlu, bulunan kitabenin önemini vurguladı.

kayıp tarihi kitabe

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor