Cenay Toprakkaya

Karadeniz’in kültür envanteri çıkarılıyor

Karadeniz’in kültür envanteri çıkarılıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Karadeniz’de yer alan doğal, arkeolojik, taşınmaz ve somut olmayan kültür varlıkları tespit edilerek envantere kazandırılıyor. Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca yürütülen “Kültür Envanteri Projesi” ile Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin illerindeki tüm kültürel varlıklar taranacak.

Yapılan çalışmadaki her türlü tespitle ilgili belgeleme, araştırma, görsel ve yazılı doküman hazırlanacak. Projeyle bölgenin tarihsel ve kültürel geçmişi, kültürel değerlerinin tek bir sistem üzerinden, güncel ve kolay ulaşılabilir bir biçimde ulusal ile uluslararası hizmete sunulması amaçlanıyor.

Karadeniz

BÖLGE İLMİK İLMİK TARANIYOR

DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Vekili Yusuf Mengi, konu ile ilgili yaptığı açıklamada projenin bölge illerindeki kültürel, doğal ve tarihi varlıkların belirlenmesi, koordinatlarının tespit edilmesi ve adeta kimliklerinin çıkarılmasıyla ilgili bir çalışma olduğunu söyledi. Mengi, ulaşılan sonucun turizm faaliyetlerinde kullanılacağını ve bölgenin tamamen ilmik ilmik tarandığına dikkat çekerek; “Bölgede taranmayan yer kalmamaktadır, hatta Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile birlikte anıt ağaçlara kadar tespit yapılıyor. Tespit edilen kültür varlıklarının koordinatların belirlenmesi, fotoğraflarının çekilmesi ve bunların noktalarının tespitine kadar hepsi kültür envanterinin içinde yoğunlaşacaktır” dedi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

vakıf taşdelen su

noyadecor