Haber Merkezi

Kapsül uçaklar ile yolcular ve kargo aynı anda taşınacak

Kapsül uçaklar ile yolcular ve kargo aynı anda taşınacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İsviçre’de geliştirilen Clip-Air kapsül uçaklar ile hem yolcular hem de kargo aynı anda taşınabilecek. Her biri 150 yolcu taşıma kapasitesine sahip ve sökülüp takılabilen üç kapsül ile havalanan Clip-Air ile nakliye masraflarının düşürülmesi öngörülüyor.

Sesten en az beş kat hızlı, elektrikle çalışan, üç katlı yeni nesil kapsül uçaklar, hava ulaşımında yeni bir dönem başlatacak. İsviçre Federal Politeknik Enstitüsü’nün TIR’lardan gemilere aktarılan konteynerlerden esinlenerek geliştirdiği Clip-Air adı verilen yeni uçaklar, hem yolcuların hem de kargonun yolculuk biçimini değiştirmeyi amaçlıyor.

150 YOLCU KAPASİTELİ

Yeni nesil hava aracı ile yolcuların hayatı kolaylaşırken, kargo da daha hızlı ve düşük maliyetle taşınacak. Gövde, kokpit ve motorlardan oluşan hava aracında üç kapsül bulunuyor. Bu kapsüller, konteynerler gibi söküp takılabiliyor. Araç, her biri 150 yolcu taşıma kapasitesine sahip bu üç kapsül ile aynı anda uçabilecek. Kapsüllerde de hem yolcu hem de kargo aynı anda taşınabilecek. Kapsüllerin işletmesi de farklı şirketler tarafından yapılabilecek. Bazı firmalar uçuşa, diğerleri kargoya odaklanabilecek. Yolcular da aynı uçakla uçan üç farklı rakip arasından seçim yapabilecek.

KESİNTİSİZ TRANSFER

Yolcular için ise biniş süreci, çok daha hızlı ve az stresli hale gelecek. Yolcular artık uçuştan önce kapsüllere binebilecek. Clip-Air projesini yöneten Claudio Leonardi’ye göre yolcular, yerel bir otobüs istasyonunda bir kapsüle binebilir; hava ve demiryolu yolculuğunun ardından koltuklarından ayrılmadıkları sürece ülkenin diğer tarafındaki başka bir şehirde uyanabilirler.

RAYLI SİSTEMLERE ENTEGRE EDİLEBİLİR

Havayolu endüstrisi için yeni fırsatlar oluşturan kapsüller, kargonun naklini kolaylaştırmayı ve maliyetleri düşürmeyi hedefliyor. Kapsüllerin demiryoluna da uyarlanabileceği belirtiliyor. Clip-Air’in araştırmacıları, alternatif yakıt olarak biyoyakıt veya likit hidrojen kullanma olasılığını da araştırıyor. Endüstrideki oyuncuların desteğini bekleyen ekip, 10 metrelik drone şeklinde küçük ölçekli bir Clip-Air prototipi yapmaya hazırlanıyor.

 

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor