Cenay Toprakkaya

“Kapıda vize”, Yunan turizmcinin umudu

“Kapıda vize”, Yunan turizmcinin umudu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Yunan adalarına girişte “kapıda vize” uygulamasının devreye girmesiyle, Yunan turizmciler yeni sezonda Türk turistlerden umutlu. Adalardaki turizm yetkilileri, Türk ziyaretçilerin turizmin yüksek payı olan ada ekonomilerine önemli katkıda bulunduğunu vurguladı.

Midilli Odası Başkanı Vangelis Mirsinias, vize uygulamasının 2017’de yenilenmesini olumlu bir karar olduğunu belirterek; “Yerel ekonomi için katkısı çok önemli, sezon içinde yükselişe destek veriyor. Ayrıca Türk turistler, son dakikada istedikleri zaman adayı ziyaret edebiliyor. Yunan konsolosluklara uzakta yaşayan Türk vatandaşları için de çok iyi” şeklinde konuştu.

Kapıda vize

DAHA ÇOK KAPI, DAHA ÇOK TURİST

Geçen yıl adayı 40 binin üzerinde Türk turistin ziyaret ettiği bilgisini paylaşan Mirsinias; “Bu sene ne olur tahmin etmek güç, çünkü Türk ziyaretçiler de Yunanlar gibi birkaç gün önceden nereye gideceklerine karar veriyor. Ama bu sayının daha da yükseleceğini tahmin ediyoruz. Adanın kuzeyindeki Petra bölgesinde yeni bir Schengen girişi açıldı. İki yeni hat, bu yıl Türkiye’yi Petra Limanı’na bağlayacak. Daha çok kapı, daha çok turist getirir diye umuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

10 MİLYON AVROLUK GELİR

Midilli Adası Otelciler Birliği Başkanı Periklis Antoniu ise, geçen yıl 2015’e göre düşüş yaşadıklarına işaret ederek; “2015’te 50 binin üzerinde Türk turist geldi. Geçen yıl bu sayı, vize uygulamasının iki buçuk ay gecikmesi ve teknik sorunlar sebebiyle 40 bine düştü. Bu yıl ise çok iyimseriz. 2015’teki sayıyı aşacağımıza inanıyoruz. Yeter ki bahsettiğim sorunlar yaşanmasın” dedi. Vize programının ada için çok önemli olduğuna dikkati çeken Antoniu; “Kaba bir hesapla kişi başı ortalama otel, yemek ve eğlence için 200 avro dersek, 50 bin turistle çarptığınızda bu 10 milyon avro eder. Alışveriş de bunun cabası. Bu, yaşadığımız malum ekonomi ve sığınmacı sorunlarından sonra yerel piyasaya nefes vermek değil, can vermektir” ifadelerini kullandı.

30 EYLÜL 2017’YE KADAR

Midilli, Sakız, Rodos, İstanköy, Sömbeki, Sisam ve Meis adaları için 2012 yılından bu yana turizm sezonunda geçerli olan uygulamayla, Türk turistlerin adalara seyahatlerinde limanda vize verilerek önemli bir kolaylık sağlanıyor. Söz konusu uygulama, bu yıl 30 Eylül’e kadar sürecek.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su