Haber Merkezi

Kapadokya’daki balon kazasının ayrıntıları

Kapadokya’daki balon kazasının ayrıntıları
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Sivil Havacılık, Kapadokya’daki balon kazasının ayrıntılarını anlattı

 
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Kapadokya’daki balon kazasının ardından bir açıklama yaparak, kamuoyunu bilgilendirdi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklama şöyle: Nevşehir Kapadokya bölgesinde bir Sıcak Hava Balonun sert iniş yapması nedeniyle 1 yolcu hayatını kaybetti 2 yolcu da ağır yaralandı.

TC-BSD tescil işaretli Sıcak Hava Balonu 07:45 sularında Kapadokya Karadağ bölgesinde sert iniş yapması sonucunda 1 Çinli yolcu hayatını kaybetti, 2 Çinli yolcu da ağır yaralandı. Aynı saatlerde TC-BLD tescil işaretli Sıcak Hava Balonunun da aynı bölgede sert iniş yaptığı ve 3 yolcunun hafif yaralandığı bilgisi alınmıştır. İlk belirlemelerde Karadağ bölgesindeki ani rüzgâr değişikliğinin bu sert inişlere yol açtığı değerlendirilmektedir.

Nihai durum, Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulunun başlattığı inceleme sonucunda ortaya çıkacaktır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olarak Kapadokya bölgesindeki turizm faaliyetlerine büyük katkısı olan Sıcak Hava Balon operasyonlarının emniyet içerisinde sürdürülmesi için Temmuz 2013’te bölgede daimi temsilcilik açılmış, balonların takibi için GPS projesi hayata geçirilmiş ve meteoroloji tahmin şartları iyileştirilmiştir.

Sert inişe yol açan sebeplerin Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulunun yapacağı inceleme sonucunda ortaya çıkacağını kamuoyunun bilgisine saygılarımıza arz ederiz.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su