Cenay Toprakkaya

“Kanlı Tabya” tarihe yolculuk yaptırıyor

“Kanlı Tabya” tarihe yolculuk yaptırıyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kars’ta, Osmanlı Devleti tarafından doğu sınırlarının korunması için yapılan, Osmanlı-Rus Savaşı’nda bir tabur askerin şehit olması nedeniyle literatüre “Kanlı Tabya” olarak geçen ve restore edilip “Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi” olarak ziyarete açılan tabya, misafirlerini tarihte yolculuğa çıkartıyor.

Müzede sergilenen balmumu heykellerin yanı sıra girişteki aynalar vasıtasıyla da şehit askerlerin sonsuza kadar anılması amacıyla çarıkları üzerine konulan ışıklarla görsellik oluşturuldu. Müzede söz konusu dönemde tabyada, savaş meydanlarında ve yörede kullanılan savaş aletleri ile askerlere ait bazı fotoğraflar da yer alıyor. Araştırmacı-yazar Sezai Yazıcı; tabyanın askeri, stratejik ve taktik olarak savunulması gereken önemli yerlerin tahkim edilerek, etrafının hendeklerle çevrilmesi anlamına geldiğini söyledi. Yazıcı, tabyaların Osmanlı döneminde Rus tehdidine karşı 17. ve 18. yüzyıllarda özellikle sınır bölgelerinden başlayarak pek çok yere yapıldığını sözlerine ekledi.

Kanlı Tabya

KANLI TABYA

Özgün mimarisinde çevresi doğu, batı ve güneyden savunma hendeğiyle çevrili olan tabya, hafif eğimli bir araziye inşa edilmiş, ‘boynuz tabya’ formunda ikili tabyadan oluşuyor. Dış cephe duvarları düzgün kesme taşla kaplanan, iç duvarları tuğla ve moloz taş karışımıyla örülen, iç duvarları yaklaşık 1 metre genişliğinde olan tabyanın kışla binasının doğuya bakan arka bölümü, yapıyı boydan boya ve enine kesen uzun bir koridor biçiminde düzenlenerek, küçük birimlere bölünmüş olarak yapıldı.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor