Cenay Toprakkaya

Antik kanalizasyon sistemi turizme kazandırılacak

Antik kanalizasyon sistemi turizme kazandırılacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde belediyenin altyapı çalışması sırasında bulunan tarihi Eirenopolis şehrine ait bin 600 yıllık kanalizasyon sistemi, tuvalet ve temiz su borularının, ilk günkü gibi sapasağlam durması dikkatleri çekti.

Belediyenin Cumhuriyet Mahallesi’nde altyapı çalışması yapmak için dört yıl önce kazdığı alanda antik kente ait bulgulara rastlanılması üzerine Osmaniye Müze Müdürlüğü bünyesinde 2016’da başlatılan kazı çalışmaları sürüyor. Düziçi Belediyesi’nin desteğiyle süren kazı çalışmalarıyla Eirenopolis Antik Kenti’ne ait kilise, vaftiz alanı ve hamam kalıntılarının bulunduğu 2 bin metrekarelik alanda ortaya çıkarılan kanalizasyon sistemi, tuvalet ve buraya temiz su taşıyan boruların da olduğu bölgenin turizme kazandırılması hedefleniyor. Milattan sonra 1. yüzyılda Romalılar tarafından kurulduğu tahmin edilen antik kentte daha sonra hüküm süren Bizans İmparatorluğu döneminde yapıldığı tespit edilen sistemin ve diğer kalıntıların bölgede yapılacak düzenlemelerle sergilenmesi planlanıyor.

kanalizasyon sistemi
KENTİN İLK KALINTILARI OLMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ

Osmaniye Müzesi Müdürü Ayşe Şensoy, antik kent kalıntılarının belediyenin kanalizasyon çalışması yaparken ortaya çıktığını söyledi. Kalıntıların bulunmasının ardından Müze Müdürlüğü başkanlığında, Düziçi Belediyesi sponsorluğunda kazı çalışmalarına başlandığını dile getiren Şensoy; “Çalışmalara hız verdik. Alanda bulunan iki katlı ev kamulaştırılarak yıkıldı ve tabanındaki mozaikler gün yüzüne çıkarıldı. Burada bulunan mozaiklerin bizim için önemi, Eirenopolis Antik Kenti’nin Düziçi’nde olduğu bilinse de ilçede Efes gibi ayakta herhangi bir kalıntı yoktu. Bu mozaikler, bu kentin ilk kalıntıları olması açısından çok önemli” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su