Kadir Toprakkaya

İtalyan Başbakanı Renzi Türk-İtalya İş Forumu’nda konuştu

İtalyan Başbakanı Renzi Türk-İtalya İş Forumu’nda konuştu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

 

MTN_7584

Kadir Toprakkaya’nın Özel Haberi

Wyndham Grand İstanbul Levent Oteli, İtalya Başbakanı Matteo Renzi’ye evsahipliği yaptı. Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) tarafından gerçekleştirilen Türk-İtalya İş Forumu İtalya ve Türkiye Başbakanları’nın katılımıyla gerçekleşti.

Konuk İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile birlikte foruma gelen Başbakan Davutoğlu’na İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da eşlik etti. Konuk başbakanın Topbaş’la bir süre sohbet ettiği dikkatleri çekti. Bunun üzerine konuşma yapmak üzere çıktığı kürsüden açıklama yapan İtalya Başbakanı Matteo Renzi, geçtiğimiz yıllarda Floransa Belediye Başkanı olduğunu hatırlatarak, “Sayın Belediye Başkanı bir dönem benim patronum olmuştur. Ben Floransa’nın başkanıyken, o bütün belediyelerin başkanıydı” diyerek salonda hoş tebessümlerin oluşmasını sağladı.

Ülkelerimizin geleceğini sevmeliyiz…

İyi bir siyasetçi için en iyi konuşmanın kısa konuşma olduğunu söyleyen İtalya Başbakanı Renzi, İstanbul’daki Üçüncü Köprü inşaatının 20 Milyar Dolarlık yatırımla gerçekleştirildiğini belirterek,”Küreselleşme bizim için önemli. İtalya’nın kapıları uluslararası işbirlikleri için açık. Geçmişimizden gurur duymalıyız. Ülkelerimizin geleceğini sevmeliyiz. Türk ve İtalyan halkının desteğiyle iki ülke gelecekte hak ettikleri yere mutlaka ulaşacaktır” dedi.

MTN_7587

Ticaret hacminde 5’inci en büyük ortağımız…

İtalya Başbakanı Renzi’nin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu konuştu. İstanbul’un siyasi merkez olma bakımından Roma’nın suyla olan ilişkisiyle Venedik’in kardeş şehri olduğunu söyleyen Davutoğlu, ” Türkiye ve İtalya köklü siyasi dostluk geleneğini ticaretle birleştirmiş iki ülkedir. Türkiye ile İtalya arasındaki işbirliği Avrasya ve Akdeniz ölçekli ticareti etkileyecek verimli bir işbirliğidir. Ticaret hacminde 5’inci en büyük ortağımız olması nedeniyle, daha fazla işbirliği için ele ele yürümeye kararlıyız” dedi. Konuşmasında, İtalya ile 95 milyar dolara ulaşan dış ticaret hacminin yüksek seviyelere çıkması için çalışma yaptıklarını dile getiren Davutoğlu, “Bürokratik engelleri kaldırmaya kararlıyız. Karşılıklı yatırım ve işbirliği iradesi siyasi iradeyle birleştiğinde,Türk – İtalyan ilişkilerinin geleceği sağlamdır” dedi.

MTN_7548

Türk-İtalyan Üniversitesi neden olmasın..?

Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği destek için başbakan nezdinde İtalya’ya teşekkür ettiğini bildiren Başbakan Ahmet Davutoğlu bir Türk-İtalyan Üniversitesi neden olmasın..? diyerek, kurulması için işadamlarına çağrı yaptı. Davutoğlu, ” İş adamlarımız bu konuda öncülük etmek isterlerse, biz her türlü desteği vermeye hazırız” dedi. Üçüncü Havalimanının tamamlanmasıyla İstanbul’un ekonomik bakımdan en kolay ulaşılır merkezlerden biri haline geleceğini söyleyen Başbakan Davutoğlu sözlerini,” Türk ve İtalyan şirketlerini bir araya gelmeye, el ele tutuşmaya, dünyada ortaklığımızı örnek bir hale getirmeye çağırıyorum” diyerek tamamladı.

 ONR_2121

Buluşmada İtalyan Fiat SpA Temsilcileri ve Üst Yöneticisi Sergio Marchionne ile Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da vardı.

ONR_2076

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor