Kadir Toprakkaya

İstanbul’a aşk geliyor!

İstanbul’a aşk geliyor!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İstanbul, bu yıl da Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin ölüm yıldönümü olan “Şeb-i Arus“ törenlerine ev sahipliği yapıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenecek olan törenler, 13 Aralık Cumartesi akşamı Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleşecek.

“Şeb-i Arus İstanbul” töreni için çalışmalara başlandı. 15 bin kişiye ev sahipliği yapacak organizasyonda Mustafa Ceceli, Yavuz Bingöl, Alişan, Yusuf Güney ve Sami Özer semazen gösterilerine ilahilerle eşlik edecek. Türk Halk müziğinin güçlü sesi Yavuz Bingöl, Mevlana’nın “Etme” şiirini bu gece için özel olarak hazırladığı kendi bestesi ile seslendirecek.

Tasavvuf felsefesinin büyük alimi Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 741’inci ölüm yıldönümü münasebetiyle, her yıl aralık ayında yapılan anma törenleri Konya dışına taştı. Mevlana’nın “Şeb-i Arus – düğün gecesi” olarak nitelediği ölümü vesilesiyle Konya’da düzenlenen törenlere dünyanın dört bir yanından gelen yoğun ziyaretçi talebi, törenleri İstanbul’a taşıdı. Konya’da her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen programlara bilet bulmak oldukça güç. Bu yıl şimdiden 40 bin biletin satıldığı ve 10 Aralık’tan sonraki programlara yer kalmadığı bildirildi.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor