Cenay Toprakkaya

İstanbul dünyanın dört bir yanından turist çekiyor

İstanbul dünyanın dört bir yanından turist çekiyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Yüzyıllar boyunca farklı kültür ve uygarlıklara ev sahipliği yapan İstanbul, 2002 yılından bu yana 108 milyon 869 bin 596 yabancı turistin ziyaret noktası oldu. Tarihte çeşitli medeniyetlere başkentlik yapan şehri, son 15 yıl içerisinde Türkiye nüfusundan yaklaşık 30 milyon fazla yabancı turist ziyaret etti.

Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerini derledi. Ajans Press’in derlediği verilere göre, İstanbul’a gelen turist sayısının 2000 yılından itibaren kademeli olarak arttığı belirtildi. Mega kenti 2002 yılında 2 milyon 699 bin 131 kişi ziyaret ederken, bu rakam geçen yıl 9 milyon 203 bin 987’ye ulaştı.

Istanbul

EN ÇOK ALMANLAR ZİYARET ETTİ

Amerika’dan Afrika’ya, İslam dünyasından Avrupa’ya dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan İstanbul’u, son beş yıl içerisinde en çok Alman turistler ziyaret etti. Almanları sırasıyla İran, Rusya, ABD, İngiltere ve Fransa izledi.

TURİZM KONULU HABERLER GİDEREK ARTIYOR

Verilere göre turistler İstanbul’u en çok yaz aylarında ziyaret ederken, kış aylarında turist sayısı en düşük seviyelere ulaştı. Ajans Press’in medya analizinde ise turizm konulu haberlerin yıllar geçtikçe artmaya başladığı gözlemlendi. 2010 yılında turizmle ilgili 76 bin 144 haber saptanırken, 2016 yılında 208 bin 675 haber tespit edildi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su