Cenay Toprakkaya

“İkinci Efes” Aizanoi’de kayıklar yüzdürülecek

“İkinci Efes” Aizanoi’de kayıklar yüzdürülecek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan ve “İkinci Efes” olarak nitelendirilen Aizanoi Antik Kenti’nin turizme açılması amacıyla hazırlanan 6 milyon liralık Penkalas Projesi ile bölgede adeta Roma dönemi yaşatılacak.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Geçici Listesi’ne 2012 yılında dahil edilen, Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan Aizanoi Antik Kenti’nde, 2011 yılından bu yana Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji bölümünce Halk Yatırım sponsorluğunda yürütülen kazı ve alan araştırmalarının bu yılki çalışmaları tamamlandı. Aizanoi Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Elif Özer, il merkezine 48 kilometre uzaklıkta olan antik kentte daha önce Alman arkeologların yaptığı kazı çalışmalarının 2011 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararıyla Türk arkeologlar ve uzmanlar tarafından yürütüldüğünü anımsattı.

BİLİM DÜNYASINA BÜYÜK KATKILAR SAĞLAYACAK

Kazı çalışmalarında antik kentteki yaşama dair önemli bulgular elde ettiklerini belirten Özer, şöyle konuştu: “Aizanoi Antik Kenti’ndeki çalışmalara bu yıl Haziran ayında başladık. Arkeoloji öğrencilerimiz ve akademisyenlerden oluşan 35 kişilik uzman ekip ile aralarında kadın işçilerin de olduğu yaklaşık 55 kişiyle yürüttüğümüz kazı ve alan çalışmaları yaklaşık üç ay sürdü. Yaptığımız çalışmalarda antik kentte yaşamış insanların sosyal hayatlarına yönelik önemli bulgular elde ettik. Yürüttüğümüz bu çalışmaların bilim dünyasına büyük katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Gelecek yıl bölgedeki kazı ve alan çalışmalarına kaldığımız yerden yeniden devam edeceğiz.”

Aizanoi Antik Kenti

AİZANOİ PENKALAS PROJESİ

Prof. Dr. Elif Özer, kazı ve alan çalışmalarının yanı sıra antik kentteki geçmiş yaşamın canlandırılması ve bölgeye yerli ve yabancı turist akışının sağlanması için bazı projelerin de hazırlandığını aktardı. Antik kentte geçmiş yaşamın yeniden canlandırılması ve bölgenin turizme kazandırılmasına yönelik Aizanoi Penkalas Projesi’nin hayata geçirilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Özer, şunları söyledi: “Çavdarhisar ilçesi sınırlarında bulunan Koca Çay, antik kentin içinden geçen bir nehir. Antik Çağ’daki ismi ise Penkalas. Burada 2012 yılından beri DSİ’nin de yardımıyla çalışmalara başlamıştık. Suyun içindeki yaklaşık bin civarında Antik Roma döneminden kalma tarihi eser niteliği de taşıyan işlenmiş taşları ve heykelleri dışarı çıkardık. Her birinin envanteri çıkarıldı, çizimleri yapıldı. Daha sonra nehrin üzerindeki Antik Roma köprülerinin restorasyonuna başlandı. Çok yakında köprülerin onarımı tamamlanacak, çevredeki evler restore edilecek.

KAYIKLA TARİHİ BİR GEZİNTİ

Projeye göre, nehrin su seviyesi de yükseltilerek Antik Çağ’da olduğu gibi iki köprü arasında kayıklarla gidilebilecek. Projemiz tamamlandı ve Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da kabul edildi. Projenin maliyeti 6 milyon lira civarında. Proje hakkında Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a da bilgi verdik. Bütçe tahsis edildikten sonra yapılacak çalışmalarla burada başka bir Aizanoi göreceksiniz. Bu sayede buraya çok sayıda turistin gelmesini hedefliyoruz.” Elif Özer, antik kente gelen ziyaretçilerin bu proje sayesinde Antik Çağ’da olduğu gibi kayıkla tarihi bir gezinti yapabileceğini kaydetti.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su