Cenay Toprakkaya

Hoşap Kalesi turizme hizmet edecek

Hoşap Kalesi turizme hizmet edecek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Van’ın Gürpınar ilçesinde “kartal yuvası” görünümündeki Hoşap Kalesi, kazı ve restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yerli ve yabancı misafirlerini ağırlayacak.

Güzelsu Mahallesi’nde bulunan, Osmanlı döneminde sarp kayalıklara inşa edilen Hoşap Kalesi’nde, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top başkanlığında 10 yıldır yürütülen kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. Kazı çalışmalarında mescit, harem, seyir köşkü ve hamam gibi çok sayıda tarihi eser gün ışığına çıkarıldı. Yrd. Doç. Dr. Top, kaledeki kazı çalışmalarının süreklilik kazandığını söyledi. Çalışmaları 5 farklı alanda yürüttüklerini ifade eden Top, ortaya çıkan en önemli eserlerden birinin mescit olduğunu bildirdi.

hosap-kalesi-turizme-hizmet-edecekl-1

BULGULAR EN AZ 150 YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR

Önceki çalışmalarda yeri belirlenen mescidin tamamen ortaya çıkarıldığını belirten Mehmet Top; “Buranın temellerinde Urartu izleri olsa bile kalıntıları tamamen Osmanlı dönemine aittir. Burada yerel bir beylik olan Mahmudi beyleri yaşamış. 17 ve 18. yüzyıllarda kalede ağırlıklı bir yaşam sürdürülmüş. 9. yüzyılın ortalarına doğru kalenin terk edildiğini biliyoruz. Bu kapsamda bizim bulgular en az 150 yıl öncesine dayanıyor” dedi. Kalenin bir saray bölümünü içine aldığını ifade eden Top, şöyle konuştu:

RESTORASYON VE KONSERVASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI

“Mescidi ortaya çıkarırken, bu alanın hem kuzey hem de güney kısımlarında farklı kalıntılar ortaya çıktı. Bunlar, toprak altında kalan kalenin farklı dokularını görmemizi sağladı. Bir diğer önemli alan olarak gördüğümüz zindan kısmında da çalışmalarımız devam ediyor. Yine eğitim ve sarnıç alanlarında çalışma yürüttük. Bunlar bu sene sürdürdüğümüz önemli kazı çalışmalarıdır. Şimdi de restorasyon ve konservasyon çalışmasına başladık. Buradaki yerel ustalarımız kerpiç dökümleri gerçekleştirdi.”

BÖLGENİN EN ÖNEMLİ TARİHSEL DOKULARINDAN BİRİ

Çavuştepe ve Hoşap Kalelerinin bulunduğu Gürpınar’ın tarihsel açıdan zengin bir bölge olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top, şunları kaydetti: “Gevaş’tan başlayıp Başkale’ye kadar uzanan yolun bir ‘kültür yolu’ olarak değerlendirilmesini ifade ediyoruz. Bunun içindeki en önemli duraklardan biri Hoşap Kalesi’dir. Hem cazibesi hem de ulaşılabilirliği açısından bölgenin en önemli tarihsel dokularından biri. Buradaki altyapı eksikliğinin tamamlanmasıyla Hoşap Kalesi, turizm açısından daha değerlendirilebilir hale gelecek. Kaledeki mescit, harem köşkü, seyir köşkü ve hamamlar gibi bayağı bir mekan ortaya çıkardık. Fakat restorasyon konusunda ciddi ödeneğe ihtiyaç var.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su