Yonca Atamdede

“Hırvatistan ve Türkiye Akdeniz Bağlantıları” bu sergide!

“Hırvatistan ve Türkiye Akdeniz Bağlantıları” bu sergide!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu, Hırvatistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen Ressam Miljenko Bengez Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor. 26 Şubat 2019 tarihi itibariyle sanatseverlerin beğenisine sunulan “Hırvatistan ve Türkiye Akdeniz Bağlantıları / Croatia & Turkey Mediterrainan Connections” adlı sergi, 5 Mart 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Hırvat Ressam Miljenko Bengez’in sergi açılışında Hırvatistan’in İstanbul Başkonsolosu Ivana Zerec, gelen misafirlerle tek tek ilgilendi. Açılışa, ATURJET (Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) Başkanı Delal Tahsin Atamdede ve Dernek Saymanı Yonca Atamdede de katılım gösterdi. Sergi kapsamında Bengez’in 25 adet eseri sanatseverlere tanıtıldı.

Hırvatistan Miljenko Bengez
“TECRÜBEYİ PAYLAŞMAYI BİLMİYORSANIZ, SANATÇI OLAMAZSINIZ!”

Miljenko Bengez, güneş ışığının sıcak tonlarını ve denizin o güzel mavi tonlarını resimlerine yansıtan ışığın usta ressamı olarak dikkat çekiyor. Detaylara eğilmesi ve renkleri cesur bir şekilde kulanıyor olması, izleyiciyi etkileyerek ilham veriyor. Ana fikri genel olarak Akdeniz kıyıları, Fransız kafeleri ve New York’un gece hayatı gibi gündelik yaşamdan alan Bengez’in bir gün içerisinde eşsiz kompozisyon yapısını gözlemlemek; sanatçının atmosferi değiştiren küçük renk dokunuşlarını, mevsimsel nüansları, meteorolojik gezileri, ışık değişimlerini ve yansımalarını büyüleci bir şekilde ifade eder. Sanatçının kendi ifadesiyle; “Sanat paylaşılan bir şeydir. Eğer bir tecrübeyi paylaşmayı bilmiyorsanız, sanatçı olamazsınız!”

MILJENKO BENGEZ HAKKINDA

1980’lerin başında resim sanatıyla uğraşmaya başlayan Miljenko Bengez, 1954 yılında Zagreb, Hırvatistan’da doğdu. 1984-1989 yılları arasında Profesör Vilim Svecnjak’ın atölyesinde yağlı boya resim sanatı okudu. 1987 yılında Slovenya Ljubljana’da ilk solo sergisini gerçekleştirdi. 1990 yılında İtalya’nın Floransa şehrine giderek, Campo del Restauro’da Profesör Paseri’sin Lorenzo de Medici’deki stüdyosunda resim restorasyonları programına başlayıp, başarıyla tamamladı. Öğrenimini tamamladıktan sonra 2000 yıllara kadar kalacağı New York’a gitti ve S.E. Feinman’s Fine Art Galerisi’nin uzun soluklu işbirliği teklifini kabul etti. Bu dönemde ABD, İtalya ve Hırvatistan’da müşterek ve kişisel birçok sergi düzenledi. 1997’den bu yana İtalya Milano’daki L’Incisione Galerisi’nde yaptığı ipek üzerine baskı düzenleme çalışmaları neticesinde “BENGEZ” adında bir monografi yayımladı. Bugüne kadar 81’den fazla sergi açtı. Eserleri Avrupa, Amerika ve Japonya’daki birçok özel koleksiyonun parçasıdır. 1994 yılından beri Hırvat Sanatçılar Birliği’nin üyesidir.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su