Haber Merkezi

Hedef yılda 10 milyon Rus turist!

Hedef yılda 10 milyon Rus turist!
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, tatil denince akla gelen ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini, Rusya’dan Türkiye’ye yıllık 10 milyon turist getirme hedefleri olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin dünyada sayılı plajları bulunduğunu, doğal güzelliğiyle göz kamaştıran koylara, huzur dağıtan yaylalara ve macera tutkunları için çok güzel yerlere sahip olduğunu belirten Hüseyin Yayman, özellikle yabancı turistlerin buralara daha çok rağbet gösterdiğini aktardı. Ülkeye gelen turist sayısında son 10 yılda ciddi artış olduğunu kaydeden Yayman; “Hükümetimiz gerçekten turizm konusunda oldukça hassastır. Türkiye’nin turizmini korumak, geliştirmek ve tanıtma noktasında gerçekten ciddi çalışmalar yapıldı. Turist sayısını artırmak kadar bu sayıyı korumak da önemli. Bakanlığımız bu konuda takdir toplamış projelere imza attı” dedi.

Rus turist

İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ TURİZME POZİTİF YANSIDI

Türkiye-Rusya arasında geçen yıl istenmeyen bazı olayların yaşandığını ve bunun turizme oldukça olumsuz yansıdığını belirten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleştirilen tarihi zirve sonrası iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin normalleştiğini ve bunun turizm sektörüne pozitif olarak yansıdığını hatırlattı.

hedef-yilda-10-milyon-rus-turist-1

HER YIL 5 MİLYON RUS TURİST GELİYOR

Rus turistleri Türkiye’de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Yayman; “Türkiye’ye her yıl Rusya’dan 5 milyon turist geliyor. Türkiye, dünyada en fazla turist alan altıncı ülke konumundadır. Rus kardeşlerimiz, dostlarımız Türkiye’ye geliyor, burada kalıyorlar ve biz onları misafir etmekten çok mutluyuz. Geçen sene her iki halkının istemediği olaylar yaşandı. Bu kriz çok şükür aşıldı” şeklinde konuştu.

BEYAZ BİR SAYFA AÇILARAK, BÜYÜK HEDEFLERE YOL ALINACAK

Hüseyin Yayman, Rusya ile ilişkilerin her platformda olduğu gibi turizm noktasında da iyileştiğini, bakanlıklarının da normalleşen ilişkileri daha da pozitif hale getirmek için ciddi çalışmalar yürüttüğünü aktardı. Türkiye’ye gelen turist sayısını her yıl artırmak istediklerini ve bu doğrultuda çalıştıklarını belirten Yayman, konuşmasını şöyle tamamladı: “Önümüzdeki yıl inşallah yine geçmişte olduğu gibi 5 milyon ve üstü turist bekliyoruz. Tabi ki bir anda ulaşılamayabilir bu hedefe. Bizim hedefimiz, yine hiçbir şey yokmuş gibi Türkiye ile Rusya arasında beyaz bir sayfa açarak ilişkilerimiz 2014 ve 2015 yılında nasılsa, bunlardan daha büyük hedeflere gitmektir. Rusya’dan Türkiye’ye önce 5 milyon, daha sonra 10 milyon turist getirme gibi bir hedefimiz var.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su