TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Hakkari’de Urartular dönemine ait üç odalı kaya mezarı bulundu

Yazar Kadir Toprakkaya

Hakkari Üniversitesi akademisyenlerinin kentin kültürel mirası ve tarihi yapılarına yönelik çalışmaları kapsamında yürütülen yüzey araştırmaları sırasında, Urartular dönemine ait olduğu değerlendirilen 3 odalı kaya mezarı tespit edildi.

Hakkari’de akademisyenlerce yürütülen arazi çalışmaları sırasında, Urartular dönemine ait 3 odalı kaya mezarı bulundu. Kentteki biyo çeşitliliğin kayıt altına alınması ve tarihi yapıların ortaya çıkarılması amacıyla çalışma yürüten Hakkari Üniversitesi akademisyenleri, Akkuş köyü Çetintaş mezrasında Urartu dönemine ait olduğu değerlendirilen 3 odalı kaya mezarı tespit etti.

Urartular
BÖLGEDEKİ EN ESKİ KAYA MEZARI

Mezarlıkta inceleme yapan Hakkari Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ömer Tanyürek, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Urartu dönemine ait mezarın 3 odadan oluştuğunu söyledi. Tanyürek; “Çok odadan oluştuğu için buna kral mezarı diyebiliriz. Urartuların çıkış dönemine ait bir kaya mezarı. Yüzey araştırması sonucunda yapılış itibariyle bölgedeki en eski kaya mezarı olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu. Kilit aksamından mezarın erken dönemlere ait olduğunun anlaşıldığını aktaran Ömer Tanyürek, şunları kaydetti:

HERGÖL KAYA MEZARI

“Buna yönelik makale hazırladık. Urartuların bölgedeki varlığını bununla ispatlayabiliyoruz. Bölgede bilimsel çalışmalar çok yapılmamış. Bilimsel çalışmalar arttıkça, Hakkari’nin kültürel mirasının ne kadar zengin olduğunu herkes görecek, tarihe de daha çok katkı sunacaktır. Sayın rektörümüzün de teşvikiyle araştırmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalar sayesinde inşallah güçlü bulgular da elde edeceğiz. Bölgenin eski adı Hergöl olarak biliniyor. Burayı da Hergöl Kaya Mezarı olarak yayınladık. Koruma altına alınırsa, kültürel mirasımızı daha uzun yıllara taşıyabiliriz.”

istanbul antika ve sanat fuarı

İLGİLİ HABERLER