Cenay Toprakkaya

Hadrianaupolis’in gizemi çözülecek

Hadrianaupolis’in gizemi çözülecek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Karabük’ün Eskipazar ilçesinde bulunan Hadrianaupolis antik kentinde, yaşamın aniden son bulmasının nedeni araştırılacak. Karabük Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin ve Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ersin Çelikbaş, ortaya çıkarılan mozaikler nedeniyle “Karadeniz’in Zeugması” olarak adlandırılan antik kentte kazı çalışmaları sırasında bulunan ve Anadolu’nun en eski kiliselerinden biri olduğu değerlendirilen bin 500 yıllık yapıda inceleme yaptı.

Dr. Ersin Çelikbaş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada kiliseden çıkarılan mozaiklerin M.S. 5. yüzyıla ait olduğunu net bir şekilde söyleyebileceklerini ifade etti. Mozaiklerin hiç bozulmadığına işaret eden Çelikbaş; “Mozaiklerde çok önemli figürlere ulaştık. Bu figürler, Marcos ve Lucas’ı temsil eden figürler. Bir tane boğa figürü, bir tane aslan figürü, iki tane de tavus kuşunun olduğu bir panoya rastladık. Bu figürlerin Anadolu’daki benzer örneklerine baktığımız zaman en bütünlük gösteren örnek, Hadrianaupolis antik kentinde bu yıl çalışmalar sonucunda bulmuş olduğumuz mozaik. Kilisenin, Marcos ve Lucas’a addedilerek yapıldığını düşünebiliriz” diye konuştu.

Hadrianaupolis

MOZAİK CENNETİ

Öğretim Üyesi Çelikbaş, Hadrianaupolis’in daha önce sadece kent olarak isminin bilindiğine işaret ederek, şöyle devam etti: “Sadece bir isimden ibaret olmadığı, gerçekten çok önemli bir antik kent olduğu, özellikle ‘mozaik cenneti’ dediğimiz bir noktada artık burası. Çünkü gerçekten mozaikleriyle ön plana çıkıyor. Özellikle Batı Karadeniz Bölgesi’nin en önemli mozaik kenti olarak burayı söyleyebiliriz. Biz buranın antik dönemde piskoposluk, yani hac merkezi olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Burada önemli din adamları yaşamış. Birkaç yıl içerisinde daha da somut buluntularla, arkeolojik belgelerle açıklayacağımız verilerin tüm dünyanın ilgisini buraya çekeceğine eminiz.”

YAŞANMIŞ FELAKETLER İNCELENECEK

Hadrianaupolis’in 7. yüzyılda aniden boşaltıldığını vurgulayan Çelikbaş; “Bu seneki kazı çalışmalarımızda şunu ortaya çıkardık. Antik kent 7. yüzyılda aniden boşaltılmış. Yani burada bir deprem mi oldu, akına mı uğradı, istila mı edildi, büyük bir yangın mı geçirdi? Bunları çözmeye çalışıyoruz. Şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki, buradaki hayat 7. yüzyılda sona ermiş. Yani antik kentte yaşayan bir kişi bile kalmamış. Bu sene bunu tespit ettik. Şimdi yıl içerisinde bunun nedenlerini araştıracağız. Ne gibi durumlar yaşanmış? Gelecek yıla kadar inşallah net verilere ulaşmaya çalışacağız” açıklamasında bulundu.

HADRİANAUPOLİS ANTİK KENTİ

Eskipazar ilçesinin yaklaşık üç kilometre doğusunda bulunan ve Geç Hellenistik, Roma ve Erken Bizans devirlerinde yerleşilmiş Hadrianaupolis antik kentinde yürütülen arkeolojik yüzey araştırmalarında 14 dağınık kamu ve diğer tür yapılar tespit edilmişti. Bu kamu yapıları arasında iki hamam, iki kilise yapısı, bir savunma yapısı, kaya mezarları, tiyatro, bir kemerli ve kubbeli yapı, anıtsal kültik niş, sur, villa, diğer anıtsal binalar ile bazı kült alanları bulunuyor. Kiliselerin tabanı mozaiklerle süslenirken, İncil’de adı geçen nehirler Geon, Phison, Tigris ve Euphrates belgelenmişti. At, fil, panter, geyik ve grifon (sanat tarihinde görülen karışık bir hayvana verilen isim) gibi birçok hayvan tasvir edilen mozaiklerle ünlenen ve Zeugma’ya benzetilen antik kentte, 2003’te başlatılan kazı çalışmaları dönemler halinde sürdürülüyor.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su