Haber Merkezi

Hacı olmak isteyenler önce Tarsus’a uğruyor

Hacı olmak isteyenler önce Tarsus’a uğruyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Mersin Tarsus ilçesinde bulunan  Aziz (S:T) Paul Kuyusu ‘na hacı olmak isteyen bazı Hristiyanların Kudüs’e gitmeden önceki İlk ziyaret yeri oluyor. Halk tarafından şifalı su olarak da bilinen kuyunun suyunu içmeden Kudüs’e uğramıyorlar.

Ülkemizin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday olarak gösterilen kültür varlıklarından birisi olan Aziz Paul Kuyusu turistlerinde ilgi odağı oldu.

Eski Tarsus evlerinin olduğu bölgede bulunan kuyu ST. Paul ‘un evinin avlusunda yer alıyor. Daha önce de tarihi araştırmaların yapılan kazı çalışmaların da bazı duvarlar ortaya çıkmış ve Hristiyanlık inancının izleri olduğu da yorumlanmaktadır.

14074313_10210117344320264_1927938964_o

Aziz Paulus(Aziz Pavlos)

Sıradan bir çadır dokumacısı olan St. Paul (Aziz Pavlus), ilk eğitimini Tarsus’ta almış.Öğrenimini tamamlamak üzere gittiği Kudüs’te eğitimine devam etmiş ve burada fikir ve düşünce dünyası zenginleşmiş. Bu sürede Hıristiyanlık ile tanışmış, ancak başlangıçta Hıristiyanlığa karşı başlayan saldırıların içinde yer almış ve uzun süre Hz. İsa’ya inananları inançlarından caydırmaya çalışmış.

Ancak sonrasında Aziz Paul’un hayatının bir mucize ile değiştiği aktarılıyor. İncil’de anlatılanlara göre bir gün Şam’a giderken gözleri Tanrı tarafından kör edilmiş ve 3 gün boyunca görememiş. Daha sonra Hz. İsa, Hananya isimli bir inananını Aziz Paul’a göndermiş gözlerini açtırmış. Sonrasında ise ona Hıristiyanlığı yayma görevini vermiş.

Aziz Paul, hayatını Hıristiyanlığı yaymaya adamış ve Anadolu, Yunanistan, Suriye ve Filistin’i dolaşmış. Yanındakilerle birlikte Akdeniz’de ilk Hıristiyan kilise ve cemaatlerini kurmayı başaran Aziz Paul, Hz. İsa’dan sonra Hıristiyanlığın yayılmasında önemli rol oynamış. Milattan Sonra 46’da başlayan misyonerlik çalışmalarını İspanya’ya kadar götürmeyi bile planlamış.

Gittiği yerlerde halk ile tanışan ve onları Hıristiyanlığa davet eden St. Paul, Musevilerden oldukça tepki görse de, Yahudi olmayan toplulukları oldukça etkilemiş. Başka hiç kimse Hıristiyanlığın yayılma tarihinde bu kadar etken rol oynamadığı aktarılıyor.

Roma İmparatorluğu’nun doğusuna yaptığı üç misyoner seyahatten sonra Paul Kudüs’e dönmüş. Orada tutuklanıp yargılanmak üzere Roma’ya gönderilmiş. Yargılanmanın nasıl sonuçlandığı Roma’yı terk edip etmediği belirlenemese de, Milattan Sonra 64’de Roma şehri dışında idam edildiği aktarılıyor.

St. Paul hiç evlenmemiş ve hiç kanıtlanmamış olsa da hiç bir kadınla cinsel ilişkide bulunmamış. Cinsellik üzerine görüşleri Hıristiyanlık ahlakı üzerinde oldukça etkili olmuş.

14074377_10210117343640247_91247467_o

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su