Kadir Toprakkaya

Görenleri büyüleyen Kayaköy’e sihirli dokunuş

Görenleri büyüleyen Kayaköy’e sihirli dokunuş
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Geçmişi MÖ 3000′li yıllara uzanan Muğla’daki Kayaköy ören yeri, mimari yapısı korunarak restore edilecek ve kültür turizmine kazandırılacak.

Rumların 1922′deki mübadelede Yunanistan’a gönderilmesinden sonra boşalan Kayaköy’deki taş evlerin, proje kapsamında restore edilip kültür turizmine hizmet etmesi planlanıyor. Kayaköy’ü ziyaret eden Muğla Valisi Amir Çiçek, ören yerinin tarihi ve mimari yapısı hakkında yetkililerden bilgi aldı.
Çiçek, kamuoyunda Kayaköy’e oteller yapılarak mimari özelliğinin bozulacağı yönünde yer alan bilgilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Kayaköy’ün kültür turizmine kazandırılmasıyla ilgili bakanlık düzeyinde çalışmalar yürütüldüğünü bildiren Çiçek, projenin bölgeyi turizme açarken mimari yapısını koruyacak şekilde planlandığını ifade etti.
Çiçek, ören yerindeki bina, kilise ve diğer yapıların bugüne kadar korunduğunu ve tescil altına alındığını vurguladı.
Kayaköy’ün turizme kazandırılmasıyla ilgili birkaç yıldır düşünülen bir plan olduğunu kaydeden Çiçek, “Kayaköy, Türkiye’nin önemli bir tarihi mekanı. Bu nedenle bünyesinde barındırdığı yapılara bakanlığımız tarafından koruma amaçlı nazım imar planı yapılmış. Koruma kurulları tarafından da karar alınmış. Bakanlığımız, ören yerinin mimari özelliğini koruyacak şekilde kültür turizmine açılması için çalışmalara başladı” dedi.
Vali Çiçek, Kayaköy’ün, Fethiye’nin kadar ülkenin de önemli bir değeri olduğunu, bu yönde yürütülen işlerinde kendisini sevindirdiğini dile getirdi.

Proje tamamlandığında bölgeye daha fazla turist geleceğine inandığına işaret eden Çiçek, burada medeniyetlerin tarihi ve kültürel izlerinin de görülebileceğine dikkati çekti.
Çiçek, ören yerindeki kiliselerin, evlerin ve okulların saygı gösterilip korunarak bugüne kadar getirildiğini vurgulayarak, “Önemli bir tarihi geçmişe sahip bölgenin turizme kazandırılması, ülkemiz için de çok önemli. Çalışmalar ile tarih turizmi canlandırılacak ve herkes burayı görmek isteyecek. Yabancı ülkelerdeki insanlarda buranın tarihini tanımak için bölgeye gelecek. Tarih turizmi açısından bölgeyi patlatacak bir proje olacak” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor