Cenay Toprakkaya

Göbeklitepe’de su sorunu çözülüyor

Göbeklitepe’de su sorunu çözülüyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, “dünyanın en eski tapınak merkezi” kabul edilen ve Türkiye’nin gelecek yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası adayı olan Göbeklitepe’de su temini için sondaj çalışmaları başlattı.

Şanlıurfa kent merkezine 18 kilometre mesafede bulunan, dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi konumundaki tarihi alanda UNESCO adaylığı için kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmaları sürüyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, hazırlıklar kapsamında Göbeklitepe’nin su ihtiyacını gidermek için sondaj çalışmalarına başladı.

Göbeklitepe

KESİNTİSİZ, KALİTELİ, TEMİZ VE SAĞLIKLI SU TEMİN EDİLECEK

Göbeklitepe’nin uzun yıllar daha iyi ve sağlıklı kullanılması amacıyla yürütülen yaklaşık 4 bin metrekarelik çelik çatı kaplama çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Gelecek yıl turizm sezonunda yoğunluğun fazla olması beklenen alanda, belediyeye bağlı teknik ekiplerce hazırlanan jeofizik raporlar doğrultusunda su temini için yapılan mevkide sondaj kuyusu kazısına başlandı. Kesintisiz, kaliteli, temiz ve sağlıklı su temini adına hayata geçirilen planlama ve proje çerçevesinde alanın su ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

GÖBEKLİTEPE HAKKINDA

İlk kez 1963’te İstanbul ve Chicago Üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe’deki kazı çalışmaları, o dönemden beri aralıksız sürüyor. Berlin Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesi tarafından 1995’ten beri ortaklaşa yürütülen çalışmalarda Neolitik döneme ait, boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 40-60 ton olan yaban hayvanı figürlü “T” biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli, dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yaban hayvanı figürü, insan heykeli ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler gün yüzüne çıkarıldı. “Dünyanın en eski tapınak merkezi” olduğu belirtilen ve 6 yıl önce UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınan Göbeklitepe’nin tanıtımı için çeşitli projeler yürütülüyor.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor