TURİZM HABERLERİNİ BİR DE TOURMAG TURİZM DERGİSİ SAYFALARINDA OKUYUN...

Gastrotalks konuğu Saffet Emre Tonguç büyüledi

tarafından Kadir Toprakkaya
0 yorum

TOURMAG Turizm Dergisi yazarı Saffet Emre Tonguç, “Gastrotalks” programının ilk konuğu oldu. Gastronomi Turizmi Derneği tarafından düzenlenen etkinlik, geçtiğimiz hafta Hilton Bosphorus Hotel’de geçekleşti. Programa bir diğer TOURMAG yazarı Serda Büyükkoyuncu da katıldı. İki ünlü gezgin, deneyimlerini konuklarla paylaştılar.

İstanbul’un Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı Hülya Kaya, TÜRSAB Gastronomi İhtisas Başkanı Ömer Kartın, MÜSİAD Kahramanmaraş Başkanı ve Alpedo Dondurmaları’nın sahibi Sami Kervancıoğlu, TÜSİAD üyesi Seda Mızraklı Ferik, turizm ve gastronomi sektöründen önemli temsilcilerin katıldığı programda, Türkiye’nin gastronomi alanında bulunduğu konum ve gelişmesi için yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

Gastrotalks
“HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI”

Türkiye’de turizm ile birlikte gastronomi turizminin de gelişmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini dile getiren Saffet Emre Tonguç; “Artık Anadolu’da güzel yemekler restoranlarda değil, evlerde yapılıyor. Müzeler katma değer sağlıyor. Ülkemizde İtalya’da bulunandan daha fazla Roma dönemine ait eserler var. Bunların kıymetini bilmeliyiz” şeklinde konuştu.

GASTROTALKS VE GASTRONOMİ TURİZMİ HAKKINDA

Gastronomi turizmi, yerli ve yabancı turistlerin gastronomik ürünleri tatması, yeni deneyimler elde etmesi ve bu deneyimi yaşarken konaklama, transfer gibi turizm faaliyetlerini kullanıyor olması sonucu yapılan turizm çeşididir. Dünyada kongre, sağlık, ev turizminde olduğu gibi, gastronomi turizmi de kabul edilmiştir. Ülkemize özellikle Anadolu mutfağı ve Osmanlı mutfağını deneyimlemek isteyen yerli ve yabancı turistlerin tanıtım misyonunda Gastronomi Turizmi Derneği’ne (GTD) önemli bir görev yüklenmektedir. Gastronomi Turizmi Derneği, ülkemizde bu konuda çalışmaları ilk kez başlatan; Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB ile entegre çalışan tek kurumdur. Gastrotalks organizasyonları kapsamında Türkiye’nin kanaat önderleri GTD üyeleri ile buluşarak, “2023 Gastronomi Stratejileri” belirlenmekte, dökümanlar ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletilmektedir.

Saffet Emre Tonguç
Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, “Gastronomi Turizmine Değer Katanlar” gecesine katılamayan TOURMAG Turizm Dergisi yazarı ünlü gezgin Saffet Emre Tonguç’a ödülünü takdim etti…
Saffet Emre Tonguç
Çok samimi geçen toplantı yemeği sonrası Saffet Emre Tonguç, sevenlerine imzalı kitabını takdim etti…

You may also like