Kadir Toprakkaya

Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri, Marakeş’te buluştu

Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri, Marakeş’te buluştu
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu – FIJET’in 60. kongresi, Fas’ın Marakeş kentinde yapıldı. Fas Kralı 6. Mohammed’in himayesinde 29 Kasım-6 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleşen kongreye, 30 ülkeden 200 delege katıldı. Türkiye’de ATURJET olarak temsil edilen ve son yıllarda hayli aktif olan federasyonun kongresine Türkiye, sekiz kişilik bir delegasyon ekibiyle katılım gösterdi.

“VANDALİZM VE ÇEVRE KİRLİLİĞİ, TURİZMİN DÜŞMANIDIR”

FIJET Başkanı Tijani Haddad’ın açılış konuşması ile başlayan kongrede, turizmin destinasyonlara kazandırdığı avantajların yanı sıra vandalizm ve çevre kirliliğinin turizmi olumsuz yönde etkilediğine vurgu yapılarak; “Turizmde rekabet, esasında tamamlayıcı bir unsurdur. Ancak süreklilik ve sürdürülebilirlik çok daha önemlidir. Hepimiz bu yolda çaba harcamalıyız” mesajı verildi.

FAS’TAN BÜYÜK DESTEK

FIJET Kongresi’ne ev sahipliği yapan Fas, kurum ve kuruluşlarıyla kongreye büyük destek verdi. Konuşmacılar arasında Fas Turizm Bakanı Mohammed Sajid, Kültür Bakanı Mohammed Laaraj, Milli Müzeler Başkanı Medi Qutbi, Prof. Melia Tomaseviç, Fas Ulusal Arkeoloji ve Ulusal Miras Enstitüsü Direktörü Abdelouahed Ben Necr, AMJET Başkanı Naji Senhadji yer aldı.

TURİZMDE İLİŞKİLER VE GELECEĞİ TARTIŞILDI

Kongre baştan sona turizm ağırlıklıydı. Bu nedenle turizm konusunda hatırı sayılır bir gelirleri olmasına rağmen daha fazla beklentilerinin olduğu izlenimini veren Faslı yetkililer, turizmin gelişmesi için önce ilişkilerin gelişmesi gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu.

TÜRK DELEGASYONUNA DELAL ATAMDEDE BAŞKANLIK ETTİ

Türkiye’den sekiz kişilik bir delegasyon heyetinin katıldığı kongreye, aynı zamanda FIJET Yönetim Kurulu Üyesi de olan Delal Atamdede başkanlık etti. Kongre öncesinde konuklara Fas’ın turizm değerleri tanıtıldı. Bunlar arasında Koutoubia Camii, Palais Bahia, Jamaa el Fna, Musee du Parfum, Musee de l’eau, Vallee de l’Ourika, Palais dar Soukar dikkat çekti. Katılımcılar, daha sonra Güney Fas ve Krallık şehirlerinden oluşan kültürel turlara katıldılar.

Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu – FIJET’in 60. Kongresi’ne katılan Türk delegasyonu şu isimlerden oluştu: Delal Atamdede, Nilgün Şirin, Sema Kutlu, Yonca Atamdede, Şakir Epikmen, Esra Atamdede, Sidal Yaşar ve Saime Oğuzhan…

Kongre esnasında en çok MICE turizmi, yeni destinasyon seçimleri, terörizmin turizme zararları ve alınacak önlemlerle birlikte turiste saygı ve turistin sorumlulukları başlıkları ele alındı. FIJET Türkiye Başkanı Delal Atamdede, Fas Turizm Bakanı Mohammed Sajid ile İstanbul ziyareti ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile toplantısı hakkında sohbet etti…

        Dünya Turizm Yazarları

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su