Kadir Toprakkaya

Dünya kongrelerinin kalbi İstanbul’da atacak

Dünya kongrelerinin kalbi İstanbul’da atacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İstanbul’u dünya kongre destinasyonları sıralamasında üst sıralara çıkarmak için İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) öncülüğünde seferberlik başlatıldı. “İstanbul’un Kongre Elçisiyim” Programı, İTO ve ICVB Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç’in ev sahipliğinde; İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Derneği Avrupa Direktörü Elif Balcı Fisunoğlu, turizm sektörü temsilcileri, birlik başkanları ve akademisyenlerin katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İTO ve ICVB Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, programın açılışında yaptığı konuşmada “İstanbul’u İstanbul yapan, bu şehre duyulan aşktır. Eğer İstanbul, 8 bin 500 yıldır imparatorlukların, medeniyetlerin, kültürlerin ve ticaretin başkenti olmayı başarmışsa, bunda ona duyulan sevginin büyük payı vardır” dedi. İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu olarak İstanbul’u dünyanın odak merkezi haline getirmenin gayreti içinde olduklarını vurgulayan Avdagiç, sözlerine şöyle devam etti:

İSTANBUL, DÜNYANIN BİR NUMARALI KONGRE VE TOPLANTI MERKEZİ OLACAK

“Memnuniyetle ifade edeyim ki 1997 yılında yola çıkan İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu, bu uğurda büyük mesafeler kat etti. Bir kongre ve toplantı merkezi olarak İstanbul’u dünyanın sayılı şehirleri arasına sokmada önemli başarılar kazandı. Kongre turizminde büyük amaçlara ulaşmamız, bu ülküyü milli bir vazife haline getirmemizle mümkündür. Bunun bilincinde olduğumuz için 2007 yılında İstanbul’un Kongre Elçisiyim Programı’nı başlattık. Böylece İstanbul’u dünyanın bir numaralı kongre ve toplantı merkezi yapma hedefini, şehrimizin ve ülkemizin tüm önde gelenlerinin fahri ama asli görevleri olarak kabul etmelerini sağlamaya çalıştık. Şimdi bu programın üçüncüsünü düzenliyoruz.

DÜNYANIN EN ÇOK KONGRE DÜZENLENEN İLK 10 ŞEHRİ ARASINDA

Tüm paydaşlarımızın özverili çabaları ve çalışmalarıyla İstanbul’un tarihsel görkemine, güzelliğine yakışan bir kongre turizmi merkezi olması için önemli mesafeler kat ettik. Bu gayretlerin neticesi olarak İstanbul, bugün Barselona, Viyana, Paris, Londra, Roma, Berlin gibi büyük kongre şehirleriyle rekabet eden, dünyanın en çok kongre düzenlenen ilk 10 şehri arasına girmiştir. Son birkaç yıl içinde yaşanan gelişmeler ve son dönemde maruz kaldığımız olaylarla Türkiye, adeta bir kıskaca alınma süreci yaşamıştır. Bu da kongre turizmi endüstrisi üzerinde haksız bir algı oluşmasına neden olmuştur. Bu olumsuz algıyı ve manipülasyonu ortadan kaldırmak için kamu ve özel sektör paydaşlarımızla ciddi adımlar attık. Ne var ki, sizlerin de bildiğiniz gibi diğer turizm segmentlerinden farklı olarak kongre turizmi, uzun vadeli planlamalar gerektirmektedir. Dolayısıyla olumlu gelişmelerin istatistiklere yansımaları ancak sonraki birkaç yıl içinde görülecektir. ICVB olarak bunun farkındayız ve paydaşlarımızla yaptığımız karşı çalışmalarla bu algıyı minimum seviyeye düşürdük.”

İSTANBUL YENİ HAVALİMANI BÜYÜK AVANTAJ

İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin de konuşmasında İstanbul’un kongreler şehri olması için konulan hedeflerin her aşamasında katkı sağlayacaklarını belirterek; “Neyi daha iyi yapabileceğimizi değerlendiriyoruz. İstanbul’un yeni havalimanının kongreler için de ulaşım konusunda büyük avantaj olacağını düşünüyoruz” dedi.

SORUNLAR SAPTANIP, STRATEJİK PLANLAR YAPILIYOR

İBB Genel Sektereteri Dr. Hayri Baraçlı ise, kongrelerin İstanbul’un turizmi için büyük önemi olduğunu vurgulayarak; “İstanbul’un bir çekim merkezi olması için sorunlarını saptayıp, stratejik planlar yapıyoruz. Üniversiteleri de yaratıcı çalışmaları açısından destekliyoruz” şeklinde konuştu.

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Derneği Avrupa Direktörü Elif Balcı Fisunoğlu’nun konuşmasının ardından önümüzdeki dönemde İstanbul’a önemli kongreler kazandıran kurumların temsilcilerine plaket sunuldu. 2021 yılında sağlık alanında dünyanın önemli isimlerinin katılacağı kongre için Dünya Tıbbı Hukuk Derneği Saymanı Prof. Dr. Berna Arda’ya plaketi, İTO ve ICVB Başkanı Şekib Avdagiç tarafından sunuldu. 2016 yılında Belgrad’da düzenlenen kongrede Almanya’ya karşı yarışarak 24. Uluslararası Bizans Çalışmaları Kongresi’nin 2021’de İstanbul’da düzenlenecek olmasını sağlayan Türk Tarih Kurumu Bizans/ Doğu Roma İncelemeleri Ulusal Komite Başkanı Prof. Dr. Melek Delilbaşı’na ödülü, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin tarafından verildi. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper İlki de sektörünün en önemli kongrelerinden biri olan CICE Kongresi’nin 2020 yılında İstanbul’da gerçekleşmesini sağlayacağı için, İBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı tarafından plaketle ödüllendirildi. Uluslararası Haritacılar Federasyonu Başkan Yardımcısı Dr. Orhan Ercan’a da Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen kongre için plaketi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Levent Kırcan tarafından sunuldu.

istanbul ticart odası

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su