Cenay Toprakkaya

Dağ ve yayla turizminin yeni adresi; Tonya

Dağ ve yayla turizminin yeni adresi; Tonya
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Doğal güzelliklerinin yanı sıra yaylalarıyla da turistlerin ilgisini çeken Trabzon’un Tonya ilçesi, dağ ve yayla turizminin gözdesi oldu. Yeşilin binbir tonunu yansıtan ormanlarıyla dikkat çeken Tonya, ”mavi zakkum” olarak isimlendirilen ”mavi yıldız” çiçeklerinin Nisan ayından itibaren açmasıyla da ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunuyor.

Kadıralak, Erikbeli, Sazalan, Sis Dağı ve Kadırga Yaylaları ile ön plana çıkan ilçe, yeni sezonda ilk turistlerini ağırlamaya başladı. Son yıllarda yerli ziyaretçilerin yanı sıra Körfez ülkelerinden gelen turistlerin de tercih ettiği Tonya, ”mavi yıldız” çiçeklerini görmek ve fotoğraflamak isteyenlerin uğrak mekanı oldu. Havaların ısınmasıyla fotoğraf sanatçılarının ilk adresi olan ilçe, cazibesiyle ziyaretçilerine eşsiz doğa güzelliklerini bir arada sunuyor.

Tonya

DOĞASEVERLERİN ÖNCELİKLİ TERCİHİ OLDU

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Tonya’nın doğaseverlerin tercihinde son yıllarda ilk sırayı aldığını söyledi. İlçenin dağ ve yayla turizminde önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Hacısalihoğlu, bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısının arttığını söyledi. Suat Hacısalihoğlu, ilçede turizme dönük potansiyeli artırmak istediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu

PLANLI BİR TURİZM STRATEJİSİ HEDEFLENİYOR

“Yörenin sunduğu güzelliklerden yararlanmak isteyenler her geçen gün artıyor. O nedenle amacımız, yörenin konaklama tesislerini de artırarak, dağ ve yayla turizminde daha da ön planda olmak. Bu yüzden Tonya Vadisi’nde plansız büyüme yerine planlı bir turizmin yerleşmesini ve bu plan yerleşince uluslararası standartlarda olmasını arzu ediyoruz. Dolayısıyla bunu sağladığımız takdirde daha fazla turist çekebilme fırsatımız olacaktır.”

GİRİŞİMCİLERİN DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR

İlçede turizme dönük yapılan yatırımları önemsediklerini vurgulayan TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hacısalihoğlu; “Tonya Vadisi için yapılan master planı tamamlandı. Önümüzdeki dönemde Kırsal Kalkınma Ajansı hibeleri açıklanacak. Bu hibe destekleriyle yöremize yeni yatırım ve konaklama tesislerinin kazandırılacağına inanıyoruz. Öngörülen yatırım alanlarında girişimcilerin desteğine ihtiyacımız var. Turistler, konaklama fırsatları arttıkça yöremizin doğal ve folklorik güzelliklerini yerinde izleme fırsatını bulacak. O nedenle yatırımları önemsiyoruz. Turizmden alınan payı artırmak için Trabzon Valiliği, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Tonya Belediyesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası desteğinde Tonya Vadisi Turizm Projesi’ni yürütüyoruz. Proje, şimdiden yerli ve uluslararası yatırımcıları heyecanlandırdı” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

sonomed

vakıf taşdelen su

noyadecor