Cenay Toprakkaya

Çukurca’nın tarihi kale evleri restore edilecek

Çukurca’nın tarihi kale evleri restore edilecek
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Çukurca Belediyesi, Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan tarihi kale evlerinin turizme kazandırılması ve yeni bir yaşam alanı oluşturulması için proje çalışması başlattı.

Geçen yıl Hakkari İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından birinci derece sit alanı olarak tescillenen ve sivil mimarinin en güzel örneklerinden biri olma özelliğini taşıyan kale evleri restore edilerek; bu evlerde kafe, restoran, sosyal donatı alanları ve butik oteller gibi yeni yaşam alanları oluşturulacak. Çukurca Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Temel Ayca, konu ile ilgili yaptığı açıklamada yaklaşık 400 yıllık tarihi geçmişe sahip kale evleri bölgesinde 21 yapının bulunduğunu söyledi.

ANADOLU’DA KAT MÜLKİYETİ VERİLMİŞ İLK YERLER ARASINDA

Proje çalışmasının ardından bu yapıların aslına uygun olarak restore edileceğini belirten Ayca; “Kaymakamlık ve belediye binalarımızı da bu evlere taşıyacağız. Yeni müze ve kütüphane oluşturacağız. Hem tarihi kale evleri kullanılabilir hale gelecek, hem de ilçenin eksikleri giderilecek. Kale evleri, Anadolu’da kat mülkiyeti verilmiş ilk yerler arasında bulunuyor. Bu evleri tarihi dokusuna uygun bir biçimde restore ederek, turizme kazandırmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Çukurca

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor