Haber Merkezi

Balkan göçmenleri Sirkeci Garı’nda buluşuyor

Balkan göçmenleri Sirkeci Garı’nda buluşuyor
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

1912-2012 yılları arasında 100 yıl süren Balkan göçleri ile Türkiye’ye gelen Balkan göçmenleri, Kosova Prizrenliler Derneği’nin önderliğinde Sirkeci Garı’nda bir araya gelecek.

Kosova Prizrenliler Derneği’nin 2008’den beri düzenlediği ve katılımın ücretsiz olduğu “Bir Kofer, Bir Sandık” etkinliği kapsamında Devlet Tiyatroları Sanatçısı Orhan Kurtuldu’nun genel sanat yönetmeliğinde hazırlanan göçü anlatan skeçler, Balkan halk oyunları, yöresel yemekler ve yerel kıyafetler, katılımcılar ile buluşacak. Sirkeci Garı’na gelecek temsili tren ile katılımcılar, göçün manevi havasını yaşayacak. Etkinlikte Arif Şentürk, Faruk Yılmaz, İmran Salkan, Rüstem Avcı, Soner Özbilen, Tibet Ağırtan gibi sanatçılar sahne alacak. Ayrıca Ramis Çınar, Ali Işıkgör, Dilek Ünal, İsmail Savaş, Zerrin Dağcı ve Salim Nizam gibi yazarlar da Balkanlar ile ilgili yazdıkları kitapları imzalayacak.

Balkan göçmenleri, geçmişlerini anmak, geleceğe umutlarını aktarmak için 2 Ekim Pazar günü, Türkiye ilk ayak bastıkları yer olan Sirkeci Garı’nda buluşacaklar.

Balkan göçmenleri; geçmişlerini anmak ve geleceğe umutlarını aktarmak için 2 Ekim Pazar günü, Türkiye’ye ilk ayak bastıkları yer olan Sirkeci Garı’nda buluşacak…

5 BİN GÖÇMENİN KATILIMI BEKLENİYOR…

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da yaklaşık 5 bin Balkan göçmeninin katılımının beklendiği etkinlik Kosova Prizrenliler Derneği tarafından; T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Devlet Demiryolları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bayrampaşa, Beykoz, Eyüp, Fatih Belediyeleri ve Tek Rumeli’nin katkıları ile düzenleniyor.

Balkan göçmenleri

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su