Kadir Toprakkaya

Ayvalık’ta Zeytin Hasadı Festivali

Ayvalık’ta Zeytin Hasadı Festivali
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Ayvalık’ta her sene düzenlenen Zeytin Hasadı Festivali’ne katılarak hem zeytin hasadı ritüelini yaşayacak, hem de festival coşkusu ile alışveriş yapma imkanı bulacaksınız.

Küçükkuyu-Kaz Dağları yönüne ilerleyecek; Kaz Dağları’nı, Adatepe köylerini ve burada ev yapımı zeytinyağı atölyelerini tanıyacak, köy meydanında iki yaşlı çınarın gölgesinde kahvelerinizi içeceksiniz. Zeytinyağı Fabrika-Müzesi’ni ziyaret edip eski zeytinyağı preslerini, zeytin toplama aletlerini, taşıma ve saklama kaplarını, ayrıca çeşitli folklorik objeleri tanıma ve alışveriş yapma fırsatı bulacaksınız.

Zeytin Hasadı Festivali

“ZEYTİNE MİNNET” YÜRÜYÜŞÜ

Turun 2. gününde kahvaltı sonrası Cunda’ya geçip, önce sabah kahvelerinizi ünlü Aynalı Kahve’de yudumlayıp, Taksiyarhis Kilisesi’ni,  Aya Triyada Kilisesi’ni, Eski Değirmen’i, Şapel’de Kent ailesinin oluşturduğu kitaplığı ziyaret edecek, Aşıklar Tepesi’nden Ayvalık’ı seyredeceksiniz. Daha sonra Ayvalık’a geçecek, Hasat Şenliği kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda Zeytinyağı Pazarı’nın açılışını, bando eşliğinde “Zeytine Minnet” yürüyüşünü izleyecek, sokak eğlencelerine katılacaksınız.

ayvalikta-zeytin-hasadi-festivali-5

ARA SOKAKLARDA SAKLI ATÖLYELER, BİRBİRİNDEN İLGİNÇ TASARIMLAR

Macaron Konağı, Ayazma Kilisesi, Tarihi İmren Pastanesi, Çınarlı Cami, Saatli Cami, Antikacılar Çarşısı ve Balık Pazarı gibi önemli noktaları ziyaret edecek; ayrıca İspanyol’un Yeri, Bez bebekçi, Bilart Sanat Evi gibi ara sokaklarda saklı atölyelere de uğrayarak, birbirinden ilginç tasarımları keşfedecek ve alışveriş yapacaksınız. Yerel yiyeceklerin tadına bakacak ve Ayvalık Taksiyarhis Anıt Müze binasındaki sergileri gezeceksiniz.

ayvalikta-zeytin-hasadi-festivali-1

ZEYTİN TOPLAMA YARIŞMASI, HASAT FESTİVALİ’NE ÖZEL PERFORMANSLAR

Daha sonra Murateli Köyü’ne gidip, burada zeytin bahçesindeki Zeytin Toplama Yarışması’nı izleyecek, hasata bizzat katılacak ve müzik eşliğinde öğle yemeği ikramına konuk olacaksınız. Bu esnada Ayvalık’ın çeşitli yerlerinden öğrencilerin aldıkları dans, drama, resim gibi sanatsal eğitimleri sonrasında oluşturdukları “Zeytin Çekirdekleri” ekibinin Hasat Festivali’ne özel performanslarını izleyecek, ardından bir müzik grubunun konserini izleyeceksiniz, Ayvalık Zeytinyağı Pazarı’nı ziyaret edeceksiniz.

ayvalikta-zeytin-hasadi-festivali-4

YÖRESEL LEZZETLER İLE ENFES TATLAR

Bu harika turda lezzetin tam içinde olacaksınız, işte size menüden örnekler: Balık Çorbası, Peynirli Girit Kabağı, Buzlu Kaşık Salatası, Rokalı Baharatlı Sübye Kavurma, Izgara Bebek Kalamar, Sarımsaklı Ekmek, Asma Yaprağında Sardalya, Rokalı Karidesli Makarna, Girit Lokum, Biberin Bahçesi, Pabucaki, Salata, Yoğurtlu Girit Kabağı, Girit Böreği, Kekikli Kuzu, Rum Lakerda, Papalina Turşu, Kefalaki, İstiridye Salatası, Ahtapot Salatası, Tereyağlı Kekikli Fener Balığı, Tereyağlı Sarımsaklı Karides, Kaşarlı Kidonya, Balık Böreği, Meşhur Ayvalık Tostu, Meşrubat ve Lor Peynirli Baklava, Lor Tatlısı, Bademli Ezme, Sakızlı Muhallebi…

GEZGİNDAMAKLAR İLE AYVALIK ZEYTİN HASADI FESTİVALİ

Bandırma, Ayvalık, Cunda
04-06 Kasım 2015 / 3 gün, 2 gece Feribot, Otobüs
Sadece 20 gezginin katılabileceği, sıradışı menülerle kahvaltı ve yemeklerin de dahil olduğu  bu paket programın ücreti: 1.190 TL’den itibaren
Detaylı bilgi için: www.gezgindamaklar.com  / Tel: (0216) 348 53 90

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su