Haber Merkezi

Aya Yorgi Kilisesi, kültür merkezi ve müze olacak

Aya Yorgi Kilisesi, kültür merkezi ve müze olacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde 1800’lü yılların sonunda yapılan harabe durumdaki Aya Yorgi Kilisesi, restorasyonun ardından kültür merkezi ve müze olarak hizmet verecek.

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada projenin Anıtlar Kurulu tarafından onaylandığını, ihalenin sonuçlanmasının ardından restorasyonun da bir yıl içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini kaydetti. Kilisenin Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Osmaneli Belediyesi işbirliğinde kültür merkezi ve müze olarak restore edileceğini bildiren Şahin, şu bilgileri aktardı:

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KARŞILAYACAK

”Mülkiyeti belediyeye ait olan kilisenin restorasyon maliyetinin tamamı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karşılanacak. Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığınca restorasyonları devam eden Yıldırım Beyazid ve Hamide Hatun Camisi, 2018 yılında hizmete açılacak. Yeni aldığımız arsa ile meydanı en büyük camimiz olacak. Bu tarihi cami de kente önemli kültür varlıklarından biri olarak hizmet edecek.”

Aya Yorgi Kilisesi

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor