Hava Asal

Alman mahkemesinden erken rezervasyonlar için kritik karar

Alman mahkemesinden erken rezervasyonlar için kritik karar
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Erken rezervasyon talebinin giderek arttığı Almanya’da, Federal Yüksek Mahkeme, şirketlerin paket tatil ücretlerinin en fazla yüzde 20’sini peşin, yani rezervasyon yapıldığı anda alabileceklerine hükmetti.

Aynı kararda tatil başlangıcından 30 gün önce tüm ücretin talep edilebileceğine hükmediliyor. Oysa tur operatörleri yüzde 40 peşin ve 60 gün önce tüm ücreti alma yönünde fiyat politikaları geliştirdi. Alman medyasına göre özellikle ‘ucuzcu’ tur operatörleri ve havayolları bu karardan çok fazla etkilenecekler.

Uzmanlara göre çoğu ucuzcu (LCC) havayollarının yegane var olabilme dayanakları, müşterilerin ucuz bilet ücretlerini çok önceleri peşin ödemelerine dayanıyor. Şimdi ise zincirleme bir reaksiyon bekleniyor. Buna göre düşük tarifeli tur operatörleri paket fiyatının sadece yüzde 20’sini peşin alabileceğinden, paketteki uçak bileti ücretini havayolu şirketine peşin ödeyemeyecekler. Zira bilet fiyatı paket ücretinin yaklaşık yüzde 30-40’ını oluşturuyor. Tur operatörleri peşin alınan paralarla aynı zamanda otel peşinatı gibi birçok masrafı önceden ödeyerek, önemli indirimler alabiliyordu.

Bu kararın zincirleme bir tepki olarak hem ekonomik paket turların hem bilet fiyatlarının bir anda önemli derecede yukarı çıkmasına sebep olacağı ifade ediliyor. Yani ‘ucuzcu’ tur operatörleri artık ‘ucuzcu’ olabilmeleri için tüm kozlarını kaybedecekler ve fiyatlarında çok daha büyük yolcu rakamlarıyla çalışan diğer tur operatörlerine yaklaşacaklar. Bu durum onların rekabet gücünü fazlasıyla zayıflatarak, seri iflaslara sürükleyecek.

Özellikle düşük mevsimde ve çoğunlukla kış aylarında satılan ve bizde ‘Kış Shopping Grupları’ olarak bilinen paket turları bun karardan fazlasıyla etkilenmesi bekleniyor.

Erken rezervasyon sistemi ağır darbe alacak

Alman turizm ve ekonomi uzmanlar ayrıca bu karardan dolayı ‘çılgın erken rezervasyon indirimlerinin’ olamayacağına dikkat çekiyor ve bu tür indirimlerin artık sadece ‘last minute’ satışlarında görünebileceğini iddia ediyor.

Almanya’da erken rezervasyon eğilimi artıyor

Öte yandan, erken rezervasyon ile ilgili bu son gelişmenin olduğu Almanya’da erken rezervasyon eğilimi ise giderek artıyor. GfK adlı kuruluşun araştırmasına göre, Ekim 2013-Eylül 2014 arasındaki 12 aylık dönemde altı ay ve daha uzun süre önce yapılan seyahat rezervasyonlarından elde edilen ciroda yüzde 13 artış kaydedildi. Tüm ürünlerdeki artış ise bu dönemde yüzde 2’de kaldı.

Erken rezervasyonların en büyük bölümünün ise kruvaziyer turlarında olduğu dikkat çekti. Söz konusu dönemde gerçekleşen kruvaziyer turları rezervasyonlarından elde edilen toplam cironun yüzde 41’i erken rezervasyondan elde edildi.
Bu dönemde paket turlardaki erken rezervasyonların ciro payı yüzde 6 artarken, yalnızca otel rezervasyonlarında erken rezervasyon ciro payında ise yüzde 14’lük artış kaydedildi.

Bir Cevap Yazın

vakıf taşdelen su

noyadecor