Kadir Toprakkaya

Alaçatı Ot Festivali için son saatler

Alaçatı Ot Festivali için son saatler
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Bu yıl sekizinci kez düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali için son saatler olduğunu hatırlatmak istiyoruz. İzmir’in Çeşme ilçesinde bu yıl 7-9 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek festival ziyaretçileri; şevketi bostandan enginar tatlısına, kabak çiçeği dolmasından yabani kuşkonmaz ve rezeneye kadar yüzlerce ot çeşidini tanıma fırsatı bulabilecek.

TATİL BAHÇESİ İLE 349 TL

Bu özel turu Tatil Bahçesi isimli seyahat acentesi, 349 TL gibi bir rakamla gerçekleştiriyor. Üstelik beş yıldızlı Boyalık Beach Otel konforu ile. Tatil Bahçesi’nin Çeşme/Alaçatı gezisini de kapsayan turun programı şöyle: Çeşme’nin doğal güzellikleriyle bilinen gezi, Alaçatı ile başlayacak. Arnavut kaldırımlı sokaklar, taş evler, renkli sokaklar, yöresel ürünler ve rüzgar gülleri ilginizi çekecek. Alaçatı da Ot Festivali alanına hareketin ardından festival, saat 13.00’de kortej yürüyüşü ile başlayacak. Yürüyüşte yerel giysiler giymiş halk, doğadan topladıkları çeşit çeşit otlarını araçlara yüklemiş kadınlar, Alaçatılı antikacıların dizayn ettiği araçlar, kısaca 7’den 70’e tüm Alaçatılılar ve konuklar yer alacak.

Alaçatı Ot Festivali

EGE YEMEKLERİ BEĞENİYE SUNULACAK

Kortej yürüyüşünün ardından, Pazaryeri Meydanı’nda klasik müzik grubu festival konseri verecek. Aynı mekânda konserin ardından tüm Alaçatılılara ve konuklara açık festival resepsiyonu verilecek. Akşam ise, amatör gurmeler tarafından hazırlanacak Ege yemekleri, sponsorlar ve jüri üyelerinin beğenisine sunulacak. Festival boyunca bol bol fotoğraf çekebilir ve yöresel değerlerimizin farkına varabilirsiniz. Akşam yemeği ve konaklama otelde gerçekleşecek.

ŞAMPİYONLAR BELİRLENECEK

Gezinin üçüncü günü, yarışmaya katılanların aldıkları dereceler belirlenecek. Sabah kahvaltısı sonrası Alaçatı Ot Festivali alanına hareket edilecek, Alaçatı’nın otlarından en çok çeşidi toplayan ve özelliklerini bilenler arasından ilk üç dereceyi alanlar belirlenecek. Ot Aşı Yarışması ile Alaçatı’nın otlarıyla yemek kültür ve birikimini en güzel yansıtan üç yemek, ünlü gurmeler tarafından belirlenecek. Birincilere her sene olduğu gibi büyük altın, ikincilere yarım altın, üçüncülere ise çeyrek altın hediye edilecek. Diğer katılımcılara da çeşitli armağanlar verilecek. Ayrıca yarışmaların yapıldığı saatlerde Alaçatı’da faaliyet gösteren restoranlar, birer ürünlerini sergileyecek.

DOĞA DOSTU HERKES DAVETLİ

Alaçatılı üreticiler otlarını ve yemeklerini, diğer firmalar da kendi içki ve ürünlerini tanıtmak amacıyla standlar açacak. Alaçatı’nın Nisan ayında ne kadar büyülü bir mekân olabildiğini görebilmek, ot kokusunun standlardan taşan kekik, fesleğen ve karanfil kokularına karıştığında nelere kadir olduğunu yaşayabilmek; reçel, kekik balı, şarap, enginarlı pilav standlarına karışmak, daracık sokaklarda oturan yaşlıların yüzlerinde yılların göç tarihinin öyküsünü okuyabilmek için, baharın ilk günlerinde yapılacak festivale doğa dostu herkes davetli. Sonrasında dönüş yolu üzerinde Ege’nin incisi İzmir yol güzergahı üzerinden Manisa-Balıkesir-Bursa güzergâhıyla İstanbul’a hareket edilecek. Akşam saatlerinde İstanbul’a, tur başlangıç noktalarına varılacak ve bir sonraki Tatil Bahçesi tur programında daha buluşmak üzere vedalaşılacak.

100 BİN’DEN FAZLA KONUK AĞIRLANACAK

Alaçatı Ot Festivali’nde stant açacak yerel üreticilerin hazırlıklarını tamamladıkları bildirildi. Arkadaşımız Ceyhun Diribaş; “Çeşmeli kadın üreticiler, yöreye özgü reçelleri konuklara satmak üzere kolilere yerleştirdi. Bazı yerel üreticiler de çeşitli otlardan ürettikleri sabunları hazırladı” dedi. Tatil Bahçesi ile birlikte Türkiye’nin birçok ilinden tur şirketleri, Alaçatı Ot Festivali için özel turlar düzenledi. Turlara olan ilginin hayli fazla olduğunu dile getiren tur operatörleri, bu yıl 7-9 Nisan tarihlerinde Çeşme’de yüz bini aşkın insanı ağırlamasının beklendiğini dile getirdi.

Ayrıntılı bilgi için; www.tatilbahcesi.com.tr

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su