Haber Merkezi

4. Avrupa Ekoturizm Konferansı sona erdi

4. Avrupa Ekoturizm Konferansı sona erdi
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Karabük Üniversitesi (KBÜ) ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü işbirliğinde Safranbolu ilçesinde gerçekleştirilen 4. Avrupa Ekoturizm Konferansı sona erdi.

KBÜ Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar Fakültesi Toplantı Salonu’nda yapılan değerlendirme ve kapanışta konuşan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, iki gün süren konferansın çok verimli geçtiğini söyledi. Ekoturizmin ne olduğuna yönelik çok yoğun tartışmalar yapıldığını ifade eden Alaeddinoğlu, şunları söyledi:

ekoturizm

EKOTURİZM, BİR PARA KAZANIM ARACI DEĞİLDİR

“Bir karar verilemedi. Çünkü ekoturizm çok şey, bazen hiçbir şey. Niye hiçbir şey, niye çok şey? Çünkü özel ilgi, alternatif turizm diyoruz. Bugün dünya üzerinde 1,2 milyar insan turizme katılıyor. Hepsinin özel ilgisi farklı. Turizm bundan sonra daha şekillenerek, çeşitlenerek karşımıza çıkacak. Eğer bir yeri turizme açıyorsanız, siz ekoturizmi o yörede yaşayan insanlarla gerçekleştirmek zorundasınız. Ekoturizm bir para kazanım aracı değildir. Ekoturizmi ortaya koyarken veya bir şekilde insanların buradan beklentilerini karşılamaya çalışırken, yöre insanını dışlayamazsınız. Bu turizm çeşidi o insanlarla birlikte yapılmalı, o insanlara rağmen değil.”

TURİSTLERİN BEKLENTİLERİ DEĞİŞİYOR

Yeni nesil bir turist olduğunu aktaran Doç. Dr. Faruk Alaeddinoğlu; “Artık temel motivasyonları yöneliş olan, kaçış değil, yani kentin o yoğun temposundan kaçan insanlar değil, bilerek ve isteyerek belli alanlara gidip orayı deneyimlemek, orayı yaşamak, içselleştirmek, kendini zenginleştirmek isteyen turistler var. Dolayısıyla bu turistlere yönelik yeni turizm hareketleri geliştirmeliyiz. Ama bahsettiğimiz çerçevede, çünkü onların beklentileri bu” değerlendirmesinde bulundu.

120 KATILIMCIYLA İKİ GÜN SÜRDÜ

Estonya, Polonya, Hırvatistan, Suudi Arabistan, Litvanya, Gürcistan ve Türkiye’den 120 katılımcıyla iki gün süren 4. Avrupa Ekoturizm Konferansı’nın son gününde, paralel oturumlar ile “Türkiye’de Ekoturizmin Geliştirilmesi İçin Yol Haritası Ne Olmalı?” konulu panel gerçekleştirildi.

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su