Cenay Toprakkaya

153 yıllık Velipaşa Hanı turizme kazandırılacak

153 yıllık Velipaşa Hanı turizme kazandırılacak
Yazı boyunu düşür Yazı boyunu yükselt Font boyutu Yazdır

Çorum’da Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilen ve günümüzde çok az örneği bulunduğu belirtilen 153 yıllık Velipaşa Hanı, Çorum Belediyesi tarafından restore edilerek turizme kazandırılacak. Yozgat Beylerbeyi Veli Paşa tarafından 1865’te yaptırılan Çepni Mahallesi’ndeki tarihi han, uzun bir dönem Anadolu Oteli olarak kullanıldı. Bin metrekare alana inşa edilen iki katlı han, bitişiğinde bulunan 35 odalı otel kısmı ile 1914 yılında meydana gelen yangında büyük oranda hasar gördükten sonra yeniden inşa edilerek bugünkü halini aldı. Daha sonra mülk sahipleri tarafından market ve depo olarak kullanılan Velipaşa Hanı, Çorum Belediyesi tarafından turizme kazandırılmak için 35 yıllığına kiralandı.

Tarihi yapının restorasyonu için yaklaşık 6 milyon lira maliyet öngörülen projeyi hazırlayan ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından kabul edilen belediye, restorasyon çalışmalarına başladı. Süslemeleri, işçiliği, mimari ve inşaat mühendisliği açısından özel bir eser olarak değerlendirilen tarihi handa devam eden restorasyon çalışmalarında kerpiç duvarlar örülmeye başlandı. Bağdadi ve tavan işleri tamamlanan restorasyon süreci, zemin ve dış cephe bölümlerinde devam ediyor.

TÜRKİYE’DE KENDİ ALANINDA SAYILI BİRKAÇ ESER ARASINDA

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Velipaşa Hanı’nın üç katlı otel bölümü ile birlikte Türkiye’de benzerleri arasında sayılı birkaç eserden biri olduğunu söyledi. Türkiye’de Velipaşa Hanı ile benzer özelliklere sahip hanların bulunduğunu belirten Gül; “Ancak Velipaşa Hanı büyüklüğü, çok katlı olması ve ahşap çatkı sistemiyle inşa edilmesi gibi özellikleriyle Türkiye’de kendi alanında sayılı birkaç eserden biri” dedi. Velipaşa Hanı’nın Çorum’un en önemli tarihi yapılarından biri olduğuna işaret eden Başkan Zeki Gül, şunları ifade etti:

Velipaşa HanıKÜLTÜREL DEĞERLER GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR

“Burayı aslına uygun şekilde, işin uzmanı arkadaşlarımızın denetiminde büyük bir titizlikle restore ediyoruz. Aslına uygun şekilde kerpiç duvarları örüldü. Duvarların bir kısmı da ağaç direkler üzerine çakılmış çıtalara atılan sıvayla kaplandı. Bağdadi ve tavan işlerini bitirdik. Türkiye, geçmişine sahip çıkmak ve geleceğine yön vermek gibi hayati meseleler konusunda her geçen gün daha fazla duyarlı hale geliyor. Çorum Belediyesi olarak milletimizin binlerce yıllık tarihi değerlerini, kültürel değerlerini ayakta tutmayı, gelecek nesillere aktarmayı en önemli sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz. Daha önce Velipaşa Konağı’mızı restore etmiş, orasını Kadın Kültür ve Sanat Merkezi haline getirmiştik. Şimdi binlerce hanım kardeşimiz buralarda açtığımız kurslara katılıyor, eğitim-öğretim hizmetlerimizden yararlanıyor. Yine tipik bir Çorum evi olan tarihi eski polis karakolu binasını restore ettik. Şimdi de Anadolu Türk mimarisinin bütün özelliklerini taşıyan Velipaşa Hanı’nı restore ediyoruz. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından tarihi yapıyı turizmin hizmetine sunacağız.”

Bir Cevap Yazın

sonomed

dream hill

vakıf taşdelen su